Czy aparat na zęby, jego zakładanie i codzienne noszenie, boli?Takie pytanie zadaje sobie większość pacjentów stojących przed decyzją dotyczącą leczenia ortodontycznego. To oczywiste. Ból przecież nie jest niczym przyjemnym, a wiele osób po prostu się go boi, co także jest zupełnie naturalne i jak się okazuje – powszechne. Na szczęście nowoczesne aparaty ortodontyczne, poza spektakularnymi efektami w zakresie korekty zgryzu, prostowania zębów i przywracania pięknego uśmiechu, mają za zadanie dostarczać pacjentom także komfortu. Nasz obawy zdają się zatem zupełnie niepotrzebne.

Zakładanie aparatu ortodontycznego

Zacznijmy od tego, że nowoczesne aparaty ortodontyczne, jakie obecnie dostępne są dla pacjentów wymagających korekty wad zgryzu i prostowania zębów, to rozwiązania skuteczne, super precyzyjne i… komfortowe. Wszystkie projektowane są w taki sposób, aby poza efektami leczenia zapewniać pacjentom codzienną wygodę. Najczęściej jest właśnie tak, że po krótkim czasie osoby noszące aparat niemal zupełnie o nim zapominają. To kwestia przyzwyczajenia. Jednak aparat trzeba najpierw założyć.

Samo zakładanie aparatu nie boli. Nie ma zatem konieczności zastosowaniu tutaj znieczulenia. Wizyta, podczas której założony zostanie nam aparat, wymagać jednak będzie od nas cierpliwości. Zadanie założenia aparatu przez specjalistę trwa bowiem do 1,5 godziny. Jak przebiega ten proces? Wszystko zależy od tego, na jaki aparat się zdecydowaliśmy. Lekarz zawsze zaczyna jednak od czyszczenia naszych zębów. Potem, w zależności od rodzaju aparatu, przykleja do zębów trzonowych metalowe pierścienie lub zakłada na nie tuby, a z przodu każdego zęba mocuje zamki, przez które przewleka cieniutki drucik. Jeśli zdecydowaliśmy się na niewidoczne nakładki ortodontyczne na zęby, nie będzie w takim przypadku konieczności stosowania śrub i drutów właściwych dla klasycznego aparatu ortodontycznego.

Noszenie aparatu ortodontycznego

To, czy podczas leczenia ortodontycznego aparatem będziemy odczuwać ból, jest kwestią bardzo indywidualną. Najczęściej jednak aparat ortodontyczny nie wywołuje u pacjentów znacznego dyskomfortu. Ewentualny ból może pojawić się 2 – 3 dni po wizycie i założeniu aparatu. Przez 7 do 10 dni zęby mogą boleć przy nagryzaniu. W takiej sytuacji można sięgnąć po środek przeciwbólowy, najlepiej ten wskazany przez lekarza ortodontę.

Ból, jaki występuje po założeniu aparatu, jest zazwyczaj umiarkowany i stanowi zupełnie naturalne zjawisko, które nie powinno nas niepokoić. Po prostu organizm musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Zęby, szczęka, dziąsła trochę się „bronią” przed korektą, a to wywołuje ból lub dyskomfort. Oczywiście może być i tak, że nie doświadczymy żadnych dolegliwości po założeniu aparatu. Nie oznacza to jednak, że efekt terapeutyczny nie występuje. I także nie jest to powodem do obaw.

Jak sobie pomóc, gdy czujemy dyskomfort po założeniu aparatu? Przez pierwsze dni po założeniu aparatu powinniśmy spożywać przede wszystkim ciepłe i rozdrobnione posiłki. Z kolei przez cały okres leczenia warto unikać wszystkiego, co mogłoby przykleić się do aparatu, uszkodzić go, a nam przysporzyć kłopotów i bólu. Eliminujemy zatem gumy do żucia, ciągnące się słodycze, jak krówki, czy batony z karmelem, rezygnujemy także z twardych orzechów, unikamy czekolady. Pamiętajmy także, że niektóre napoje, np. cola, sprzyjają powstawaniu nieestetycznych plam wokół zamków.

Ból związany z noszeniem aparatu może wystąpić także po wizytach kontrolnych, na jakie musimy regularnie się stawiać u lekarza ortodonty. Tutaj jednak ból trwa krócej, bowiem od 3 do 7 dni. Najczęściej po 5 – 6 miesiącach od założenia aparatu dyskomfort odczuwany po wizytach kontrolnych ustępuje już po kilku godzinach. Jeśli jednak coś nas szczególnie niepokoi i wyraźnie czujemy, że aparat nas drażni, uwiera lub ociera nam policzek, nie powinniśmy zwlekać. W takim wypadku warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą prowadzącym nasze leczenie.

Ile trwa leczenie?

Standardowo od kilku miesięcy do dwóch, czasem trzech lat. Skąd ta rozpiętość czasu? Otóż wszystko zależy tutaj od rodzaju wady i stopnia jej nasilenia. Na czas procesu leczenia wpływ ma także rodzaj wybranego aparatu ortodontycznego. Niektóre nowoczesne rozwiązania wyraźnie skracają czas terapii i nie wymagają od nas wyjątkowych pokładów cierpliwości.

Aby utrwalić efekt leczenia ortodontycznego, po zdjęciu aparatu stałego stosuje się aparat retencyjny, zwykle przez okres równy temu, jaki potrzeby był na prostowanie naszych zębów. Jaką postać ma aparat retencyjny? Mogą to być przezroczyste szyny zakładane na zęby, specjalne włókna lub taśmy przyklejane do zębów od strony języka, czasem metalowe łuki z aparatem, który można zdejmować. Tutaj decyzję podejmuje ortodonta.

Na nasz komfort wpływ ma także odpowiednia higiena

Dlatego staranne mycie zębów z aparatem ortodontycznym to absolutna podstawa. Jeśli mamy założony aparat stały, koniecznie musimy zaopatrzyć się w specjalne szczotki, które czyszczą zarówno zęby, jak i przestrzenie wokół zamków i klamer. Zdecydowanie przydatne będą także nić dentystyczna, płyn do płukania jamy ustnej z fluorem oraz tzw. wyciorki, które umożliwiają dotarcie do miejsc pomiędzy zamkami.

Zdejmowanie aparatu

Proces zdejmowania aparatu ortodontycznego polega na mechanicznym odklejaniu poszczególnych jego elementów. Zabieg jest bezbolesny i trwa od 20 do 30 minut. Po zdjęciu aparatu ortodonta poleruje zęby i wykonuje wycisk pod przygotowanie aparatu retencyjnego.

Przeczytaj więcej  o leczeniu ortodontycznym: