Zakładanie aparatu ortodontycznego rodzi u pacjentów wiele pytań. Na której wizycie zakładany jest aparat ortodontyczny? Ile trwa założenie jednego łuku, a ile dwóch? Jeżeli czeka Cię leczenie ortodontyczne, rozwiej swojej wątpliwości dotyczące zakładania aparatu na zęby.

Na której wizycie zakładany jest aparat ortodontyczny?

Jednym z częściej zadawanych przez pacjentów pytań jest to, na której wizycie zakładany jest aparat ortodontyczny. Odpowiedź zależy od pacjenta i stanu jego uzębienia. Jeżeli pacjent jest zdecydowany na leczenie, to na pierwszej wizycie ortodonta może pobrać wyciski, na drugiej przedstawić plan korekty zgryzu, a na trzeciej założyć aparat ortodontyczny. Zdarza się jednak, że założenie aparatu musi zostać poprzedzone umieszczeniem gumek separacyjnych, a wówczas niezbędne będą dodatkowe wizyty.

Ile trwa założenie aparatu od pierwszej wizyty? Tu również nie ma jednej odpowiedzi. To ortodonta planuje harmonogram wizyt – najlepiej zapytać go o przybliżony termin założenia aparatu.

Ile trwa zakładanie aparatu?

Zabieg założenia aparatu ortodontycznego jest stosunkowo czasochłonny – dla pacjenta to jedna z dłuższych wizyt w gabinecie ortodontycznym. Ile trwa zakładanie aparatu stałego? Przytwierdzenie do zębów elementów, które składają się na aparat ortodontyczny, trwa od 45 minut do 2 godzin. Ostatecznie jednak to, ile czasu ortodonta będzie potrzebował na założenie aparatu, zależy od kilku czynników – znaczenie mają:

  • liczba łuków – podczas wizyty może zostać założony jeden lub dwa łuki aparatu,
  • rodzaju aparatu stałego,
  • wada zgryzu – przy szczególnie skomplikowanych wadach założenie aparatu może wymagać dłuższej wizyty.

Dlaczego zakładanie aparatu na zęby nie trwa krótko? Ortodonta musi być precyzyjny. Od tego zależy m.in. to, czy zamki będą mocno przytwierdzone do zębów.

Ile trwa zakładanie aparatu na górę, a ile na dół?

Z reguły założenie górnego i dolnego łuku aparatu zajmuje podobną ilość czasu – od 20 minut do nawet 1 godziny. Przy bardzo skomplikowanych wadach zgryzu ortodonta może zdecydować (również ze względu na komfort pacjenta), że łuki zostaną założone na osobnych wizytach. Standardem jest jednak zakładanie aparatu od razu na zęby w szczęce i żuchwie.

Zakładanie aparatu ortodontycznego krok po kroku

Jak się zakłada aparat na zęby? Proces ten składa się z kilku etapów. Zakładanie aparatu ortodontycznego krok po kroku wygląda następująco:

1. Założenie retraktora i dokładne oczyszczenie zębów

Założenie aparatu ortodontycznego wymaga użycia retraktora – rozwieracza, który ułatwia ortodoncie pracę. Następnie ortodonta dokładnie ogląda zęby, aby upewnić się, że wszystkie ubytki zostały wyleczone. Kolejnym krokiem jest usunięcie z zębów zanieczyszczeń przy pomocy szczoteczki.

Etap czyszczenia zębów kończy się ich osuszeniem – uzębienie jest przygotowane do dalszych zabiegów.

2. Wytrawianie szkliwa

Przygotowanie zębów do założenia aparatu ortodontycznego to też wytrawianie szkliwa. Używa się w tym celu specjalnego preparatu, który nakłada się na szkliwo jedynie na chwilę. Celem tej czynności jest optymalne przygotowanie powierzchni zęba do umieszczenia na niej kleju i następnie zamków ortodontycznych.

Ten etap zakładania aparatu ortodontycznego również kończy się wysuszeniem zębów.

3. Nałożenie kleju i założenie zamków ortodontycznych

Zakładanie aparatu ortodontycznego polega na przyklejeniu jego elementów do poszczególnych zębów. Wymaga to od ortodonty dużej precyzji – musi on nanieść klej na każdy ząb i następnie nałożyć zamki ortodontyczne. Aby zamki nie odpadały, konieczne jest też utwardzenie kleju, który się pod nimi znajduje. W tym celu wykorzystuje się lampy światłoutwardzalne.

W zależności od wady zgryzu ortodonta może też zdecydować o założeniu dodatkowych elementów. Przykładem mogą być pierścienie.

4. Założenie drutu na zamki

Przedostatnim etapem zakładania aparatu jest umieszczenie w zamkach metalowego drutu – to właśnie wówczas dochodzi do aktywacji aparatu. W zależności od rodzaju aparatu ortodontycznego łuk jest mocowany przy użyciu ligatur (aparat metalowy) lub specjalnych klapek (aparat samoligaturujący).

Drut jest dobierany indywidualnie dla każdego pacjenta – kluczowa jest wada zgryzu, którą aparat ma skorygować.

5. Przycięcie drutu i zabezpieczenie przed podrażnieniami

Po umieszczeniu drutu w zamkach jego końcówki są przycinane. Ortodonci używają w tym celu specjalnych kleszczy. Często od razu nakładany jest wosk ortodontyczny, który ma za zadanie zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień śluzówki jamy ustnej.

Po założeniu aparatu ortodontycznego pacjent otrzymuje jeszcze dokładne wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej.

Kto zakłada aparat na zęby?

Leczenie ortodontyczne odbywa się w gabinecie ortodontycznym. Kto zakłada aparat na zęby? Może to zrobić jedynie ortodonta – lekarz stomatolog specjalizujący się w leczeniu wad zgryzu. Dużą rolę odgrywa też jednak stomatolog. Najczęściej to właśnie sugestia stomatologa sprawia, że pacjent trafia na konsultację do ortodonty.

Twoim marzeniem jest prosty uśmiech, a przy okazji chcesz przestać zgrzytać zębami lub poprawić rysy twarzy? W przypadku dorosłych pacjentów rozwiązaniem jest stały aparat ortodontyczny. Chcesz założyć aparat stały w Krakowie? Zapraszamy na konsultację ortodontyczną do Specjalistycznego Centrum Ortodoncji Ortolingwa 2.

Dowiedz się więcej o aparatach ortodontycznych:

Ile kosztuje aparat na zęby?

Czy zakładanie, noszenie i zdejmowanie aparatu boli?

Czy aparat może ulec uszkodzeniu?