Aparat ortodontyczny to inwestycja w zdrowe zęby. Mimo że większość pacjentów podejmujących leczenie ortodontyczne liczy przede wszystkim na prosty uśmiech, to skorygowanie wad zgryzu przyczynia się także do zminimalizowania rozwoju próchnicy, chorób przyzębia czy zwyrodnień stawów skroniowo-żuchwowych. Ile kosztuje leczenie ortodontyczne? Sprawdzamy!

Od czego zależy cena aparatu na zęby?

Cena aparatu ortodontycznego jest uzależniona od dwóch czynników – rodzaju aparatu (ruchomy, stały) oraz materiału, którego użyto do jego wykonania (metal, porcelana, kryształ). Pacjenci, o ile nie ma przeciwskazań, mogą też zdecydować się na niestandardowy aparat ortodontyczny, np. dyskretny aparat lingwalny (językowy) czy nakładki Clear Aligner.

O tym, ile będzie kosztował aparat ortodontyczny, pacjent dowiaduje się podczas jednej z pierwszych wizyt u ortodonty. To jednak niecały koszt leczenia ortodontycznego. Higienizacja jamy ustnej i konsultacje ortodontyczne są nieodłącznym elementem leczenia wad zgryzu. Ceny poszczególnych usług prezentujemy w cenniku.

Długość leczenia ortodontycznego jest uzależniona od kilku czynników, a przede wszystkim wad zgryzu i wieku pacjenta. Po rozpoznaniu wady zgryzu oraz wykonaniu niezbędnych badań ortodonta przygotowuje kosztorys leczenia, z którym następnie może zapoznać się pacjent.

Ile kosztuje aparat na zęby ruchomy?

Aparaty ortodontyczne ruchome (określane również jako czynnościowe, wyjmowane) są przeznaczone do leczenia wad zgryzu u dzieci (do 8. roku życia) i młodszych nastolatków (do 12. roku życia). Dzięki temu, że można je wyjmować, są łatwe w utrzymaniu czystości, a także prostsze w obsłudze niż aparaty ortodontyczne.

Ile kosztuje aparat na zęby ruchomy? Ceny zaczynają się od 550 zł. Aparaty ortodontyczne wyjmowane są tańsze niż stałe; nie można też ich stosować do korygowania wszystkich wad zgryzu.

Ile kosztuje aparat na zęby stały?

Leczenie ortodontyczne najczęściej odbywa się przy użyciu stałego aparatu na zęby. Za jego pomocą możliwe jest skorygowanie wad zgryzu zarówno u młodzieży, jak i dorosłych.

W gabinetach ortodontycznych korzysta się z różnych stałych aparatów ortodontycznych. Między sobą różnią się one zarówno budową, materiałem, jak i ceną. Ile kosztuje aparat na zęby stały? To zależy właśnie od jego rodzaju. Do najpopularniejszych aparatów należą:

Aparat ortodontyczny stały metalowy

To najpopularniejszy typ aparatów ortodontycznych. Metalowy aparat ortodontyczny jest wyposażony m.in. w srebrne lub złote zamki. Leczenie ortodontyczne przy użyciu tego aparatu na zęby jest skuteczne. Zaletą aparatu jest jego odporność na uszkodzenia, a ligatury w ciemniejszych kolorach skutecznie maskują przebarwienia.

Ile kosztuje metalowy aparat na zęby? Wybór tego aparatu oznacza najtańsze leczenie. Ceny aparatów ortodontycznych metalowych zaczynają się od 1750 zł.

Aparat ortodontyczny stały estetyczny

Stały aparat estetyczny to rozwiązanie dedykowane osobom, którym zależy na dyskrecji – jest on mniej widoczny niż tradycyjny aparat ortodontyczny, czyli metalowy. Pacjentom proponujemy aparaty estetyczne kryształowe, ceramiczne i porcelanowe. Płaska powierzchnia zamków stosowanych w tych aparatach zapewnia duży komfort użytkownikom.

Aparat stały estetyczny na zęby jest droższy niż metalowy. Ile kosztuje taki aparat na zęby? Ceny zaczynają się od 2450 zł za jeden łuk (góra, dół).

Aparat ortodontyczny stały lingwalny standardowy

Ten typ aparatu ortodontycznego może zostać zastosowany do skorygowania wad zgryzu zarówno u młodzieży, jak i dorosłych. Ponieważ zamki przykleja się do zębów od strony języka, aparat jest całkowicie niewidoczny dla osób trzecich. To z kolei korzystnie wpływa na utrzymanie higieny w jamie ustnej. Mniejsze niż w tradycyjnych aparatach zamki przekładają się też na większy komfort pacjenta.

Ile kosztuje aparat na zęby stały lingwalny? Cena tego aparatu zaczyna się od 4800 zł za jeden łuk (góra, dół).

Aparat ortodontyczny stały lingwalny Incognito Lite / Incognito / Win

Systemy Lite, Incognito i Win to najnowocześniejsze rozwiązania dostępne w gabinetach ortodontycznych. Każdy wymieniony aparat lingwalny na zęby jest projektowany indywidualnie dla pacjenta. Dzięki temu aparaty lingwalne skracają czas leczenia ortodontycznego, zapewniając jednocześnie pacjentowi duży komfort.

Wysoka cena aparatu lingwalnego Incognito Lite / Incognito / Win – od 6500 do 8500 zł – ma związek z koniecznością wykonania indywidualnego projektu.

Aparat ortodontyczny stały samoligaturujący

Wśród pacjentów popularnością cieszy się też aparat stały samoligaturujący. Mniejsza siła tarcia przekłada się na większy komfort dla pacjenta. Brak ligatur (gumek) z kolei powoduje, że wizyty u ortodonty odbywają się rzadziej. Aparat samoligaturujący jest też łatwiejszy w utrzymaniu czystości i zapewnia szybkie uzyskanie rezultatów.

Ile kosztuje samoligaturujący aparat na zęby? Ceny tych aparatów ortodontycznych zaczynają się od 2450 zł za łuk (góra, dół).

Aparat typu Clear Aligner oraz Invisalign

Leczenie ortodontyczne może odbywać się przy użyciu bezbarwnych nakładek typu Clear Aligner oraz Invisalign. Ich utrzymanie w czystości jest niezwykle łatwe, gdyż są one wyjmowane. Nakładki zapewniają też duży komfort – są pozbawione metalowych elementów, a dzięki temu, że są przezroczyste, nie są widoczne dla osób trzecich.

Koszt aparatu typu Clear Aligner oraz Invisalign podajemy każdemu klientowi indywidualnie. Wycena indywidualna jest podyktowana charakterem aparatu.

Dwie dziewczyny

Aparat retencyjny

Zdjęcie stałego aparatu ortodontycznego przez ortodontę nie kończy leczenia ortodontycznego – pozostaje jeszcze retencja, czyli utrwalanie efektów leczenia ortodontycznego. Aparat retencyjny (retainer) może być zarówno stały, jak i ruchomy. Korzystanie z niego zgodnie z zaleceniami ortodonty gwarantuje, że zęby nie powrócą do swoich pierwotnych pozycji.

Jaki jest koszt aparatu retencyjnego na zęby? Ceny zaczynają się od 350 zł. Ostateczna cena zależy od rodzaju retainera.

Dowiedz się więcej na temat leczenia ortodontycznego: