Wygodny, dyskretny, w 100% eliminujący problem dyskomfortu, jaki często towarzyszy zakładaniu i noszeniu tradycyjnego aparatu ortodontycznego – to z pewnością wystarczająca zachęta, aby zdecydować się na rozwiązanie w postaci aparatu Clear Aligner. To jednak nie wszystko. To rewolucyjne podejście do leczenia ortodontycznego ma do zaoferowania jeszcze więcej zalet. Czy jednak będzie właściwe także dla Ciebie? Jaki jest koszt leczenia ortodontycznego w tym przypadku i jakie wady pomoże skorygować nam aparat Clear Aligner? Sprawdźmy!

Aparat Clear Aligner – alternatywa dla stałego aparatu ortodontycznego

Nakładki Clear Aligner to dobra alternatywa dla tradycyjnego aparatu ortodontycznego, zarówno stałego, jak i ruchomego. Tego typu rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim osobom dorosłym, głównie ze względu na konieczność zachowania dyscypliny i systematyczności w podejściu do przeprowadzanej terapii – nakładki Clear Aligner należy nosić minimum 20 godzin dziennie (najlepiej jednak przez całą dobę, wyjmując nakładki jedynie podczas jedzenia posiłków i picia gorących napojów) i tylko rzetelne podejście do tej kwestii zapewnia maksymalne, w pełni satysfakcjonujące efekty leczenia. Współpraca ze strony pacjenta to zatem tutaj absolutna podstawa.

Nakładki ortodontyczne Clear Aligner to przezroczyste, estetyczne i komfortowe w użytkowaniu nakładki na zęby, które skutecznie leczą różne wady zgryzu, w tym stłoczenia zębów, zgryz krzyżowy, czy też diastemę i co istotne – najczęściej w krótszym czasie w porównaniu ze standardowym procesem leczenia (to jednak zawsze pozostaje sprawą indywidualną!).

Nakładki wykonywane są z przezroczystego plastiku przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii 3D, zawsze indywidualnie dla każdego pacjenta. Na czym dokładnie polega ich działanie? Podobnie jak w aparacie stałym, nakładki Clear Aligner wykorzystują siłę, która oddziałując na zęby, przesuwa je na określone miejsce. Siłę tę wywierają różnej grubości płytki dostępne w trzech rodzajach, tj.: soft – 0,5 mm, medium – 0,625 mm oraz hard – 0,75 mm. Każdą płytkę należy stosować przez tydzień. Po trzech tygodniach wykonywane są kolejne wyciski, a każdy etap trwa cztery tygodnie.

Zasadniczą różnicą jest brak w aparatach Clear Aligner metalowych łuków i zamków, z jakimi mamy do czynienia w standardowym aparacie ortodontycznym. Zamiast tego – estetyczne, przezroczyste, plastikowe nakładki.

Jakie wady zgryzu skorygujesz stosując nakładki Clear Aligner?

Aparat Clear Alinger to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla osób dorosłych. W tym przypadku jesteśmy w stanie skorygować w zasadzie większość istniejących wady zgryzu. W tym wady otwarte, głębokie i krzyżowe, wady klasy II (dotylne) oraz klasy III (doprzednie). Aparat ortodontyczny Clear Aligner sprawdzi się także w leczeniu nawracających wad zgryzu po tradycyjnym leczeniu ortodontycznym.

Główne zalety aparatów Clear Aligner

Jaka jest przewaga nakładek Clear Aligner nad tradycyjnym aparatem stałym? Zastanawiając się nad taką właśnie metodą leczenia, warto zwrócić uwagę na kluczowe zalety tego innowacyjnego rozwiązania. Będą to przede wszystkim:

Wygoda i bezbolesność stosowania

Nakładki są wyjątkowo komfortowe w stosowaniu, a sam proces leczenia ortodontycznego eliminuje problem bólu, z jakim czasem wiąże się stosowanie tradycyjnych aparatów. Brak jakichkolwiek elementów metalowych wyklucza tutaj powstawania odleżyn.

Estetyka i dyskrecja

Nakładki Clear Aligner są prawie niewidoczne. Dzięki temu leczenie ortodontyczne przebiega bardziej dyskretnie, niemal niezauważalnie. Ponadto nakładki pomagają ukryć nieestetyczne przestrzenie między zębami, doskonale dopasowują się do zębów. Nie musisz o nich myśleć, gdy rozmawiasz, czy uśmiechasz się!

Zdejmowanie nakładek w dowolnym momencie

Nakładki Clear Aligner można samodzielnie zdejmować w dowolnym momencie, np. podczas spożywania posiłków, czy też czyszczenia zębów. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające jednocześnie lepiej zadbać o higienę jamy ustnej. Pacjenci nie muszą także rezygnować z jedzenia swoich ulubionych potraw tylko dlatego, że mogłyby one uszkodzić czy odbarwić aparat. Dodatkowo nie trzeba tutaj stosować żadnych specjalnych szczoteczek ani preparatów do zębów.

Krótszy czas leczenia

Nakładki skracają czas leczenie ortodontycznego 3, a nawet 4-krotnie.

Skuteczność i komfort leczenia

Nakładki Clear Aligner:

  • działają skutecznie, precyzyjnie i szybko,
  • nie wpływają na rysy twarzy,
  • nie wywołują dyskomfortu i nie zmieniają dotychczasowego trybu życia pacjenta,
  • nie podrażniają policzków ani warg,
  • nie wywołują odleżyn,
  • nie zwiększają ryzyka wystąpienia próchnicy w związku z nieprawidłową higieną jamy ustnej (ta jest tutaj bardzo prosta w realizacji – nakładki ściągamy na czas mycia zębów).

Ile kosztują nakładki Clear Aligner?

Wycena leczenia ortodontycznego przy zastosowaniu nakładek Clear Aligner zawsze wykonywana jest indywidualnie. Specjalista weźmie pod uwagę w tej kwestii przede wszystkim rodzaj i stopień nasilenia Twojej wady zgryzu, która zostanie poddana korekcie. Jakiego rzędu kosztów leczenia możesz się jednak spodziewać?

Trzy nakładki to koszt od 650 do 850 zł. Do tego dochodzą wizyty kontrolne co 3 – 4 tygodnie, za które standardowo płaci się od 100 do 150 zł. Warto tutaj wspomnieć, że po zakończeniu leczenia wady, konieczne bywa noszenie retainera, który odpowiedzialny jest za podtrzymanie i utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego przy zastosowaniu nakładek Clear Aligner. Cena retainera blokującego w odpowiedni sposób zęby waha się od 400 do 500 zł.

Lekarz ortodonta szczegółowo przedstawia cennik planowanego leczenia, indywidualnie dopasowany do potrzeb konkretnego pacjenta. Pamiętaj, że renomowane kliniki i gabinety ortodontyczne oferują swoim pacjentom wygodne systemy płatności w ratach oraz atrakcyjnej rabaty. Warto się zainteresować takim rozwiązaniem!

Przeczytaj więcej o aparatach ortodontycznych: