Aparat ortodontyczny to bezpieczny, bezinwazyjny i przede wszystkim skuteczny sposób na proste zęby i piękny uśmiech. Warto jednak wiedzieć, że tradycyjny aparat z metalowymi zamkami, jaki najczęściej przychodzi nam na myśl, to nie jedyne rozwiązanie. Okazuje się, że korygując wady zgryzu mamy do dyspozycji wiele interesujących, bardzo estetycznych, a nawet niewidocznych dla innych, możliwości w zakresie aparatu na zęby. Jaki zatem aparat ortodontyczny wybrać?

Dla kogo aparat ortodontyczny?

Wybór konkretnego rozwiązania w zakresie aparatu korygującego wadę zgryzu zależy od kilku podstawowych czynników. Jednym z nich jest to, dla kogo wybieramy aparat – dla dziecka, czy też dla osoby dorosłej.

Rozwiązaniem popularnym w leczeniu dziecięcych wad zgryzu aparaty wyjmowane, składające się z akrylowej płyty oraz elementów wykonanych z drutu, a także elementów dodatkowych, tj. śruby oraz sprężyny. Aparaty tego typu ułatwiają prawidłowy rozwój układu stomatognatycznego dziecka, umożliwiają uzyskanie prawidłowego zgryzu oraz odpowiedniej ilości miejsca dla zębów. To także dobre rozwiązanie, aby wyeliminować u dziecka nieprawidłowe nawyki, np. ssanie palca, oraz dysfunkcje takie jak wady wymowy.

Rozwiązaniem, które nie podlega ograniczeniom wiekowym, są działające 24 godziny na dobę, a zatem gwarantujące szybszy przebieg leczenia wad zgryzu aparaty ortodontyczne stałe. W tym wariancie mamy co najmniej kilka możliwości wyboru, z których każda powinna być oczywiście skonsultowana z ortodontą, który najlepiej doradzi nam w wyborze aparatu będącego optymalnym rozwiązaniem pod każdym względem. Jedynym wymogiem założenia aparatu stałego jest oczywiście stałe uzębienie. Spośród czego możemy zatem wybierać?

Tradycyjne aparaty ligaturowe

To najbardziej popularne, klasyczne aparaty ortodontyczne, z którymi także większość z nas kojarzy korektę wad zgryzu. Aparaty tego rodzaju składają się z zamków (najczęściej metalowych), ligatur oraz łuków. Zamki mocuje się do zębów za pomocą specjalnego kleju i stabilizuje cienkim drucikiem, co w rezultacie wywołując nacisk na zęby, prowadzi do ich stopniowego, a jednocześnie w pełni kontrolowanego przemieszczania się.

Jeśli oczekujemy w tym przypadku rozwiązania nieco bardziej dyskretnego i subtelniej prezentującego się, możemy sięgnąć po aparat ligaturowy w wersji estetycznej. Aparaty szafirowe (kryształowe) są przezroczyste jak szkło. Z kolei aparaty ceramiczne lub porcelanowe posiadają zamki o zabarwieniu mlecznym. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, rozwiązania te są zdecydowanie subtelniejsze w porównaniu z tradycyjnym aparatem metalowym o srebrnych bądź złotych zamkach.

Jakie zalety posiadają klasyczne aparaty ortodontyczne, zarówno w wersji metalowej, jak i estetycznej? Będzie to z pewnością atrakcyjna cena aparatów, szerokie możliwości wyboru spośród dostępnych wariantów, skuteczność i uniwersalność działania (korekta zarówno wad umiarkowanych, jak i bardziej zaawansowanych, jak przodozgryz, zgryz krzyżowy, stłoczenia, szpary między zębami, zgryz głęboki). Średni czas leczenia to tutaj około 2 lat.

Aparaty samoligaturujące

Aparaty, których zamki nie posiadają klasycznych ligatur (gumowych łączeń pomiędzy zamkami), tylko odpowiednio skonstruowane klapki, mocujące łuki w zamkach, to aparaty samoligaturujące (określane także, jako bezligaturowe). Mimo mniejszej siły nacisku wywieranej na zęby aparaty te są równie skuteczne, co aparaty ligaturowe. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest z pewnością estetyka. Warto tutaj wspomnieć także, iż aparaty bezligaturowe są łatwiejsze w utrzymaniu higieny, mniej inwazyjne, przynoszą szybkie efekty w leczeniu wad zgryzu i wymagają mniejszej ilości wizyt w gabinecie ortodontycznym.

Aparaty lingwalne (językowe)

Aparaty ortodontyczne stałe mocowane nie z przodu zębów, ale na ich tylnej powierzchni – od strony podniebienia i języka, to aparaty lingwalne, niewidoczne dla otoczenia, a zatem będące także wyjątkowo komfortowym rozwiązaniem dla pacjenta. To z pewnością idealna propozycja dla osób, które chcą skorygować swój zgryz w pełni dyskretny, jednak jednocześnie maksymalnie skuteczny sposób. Czas leczenia: 6-30 miesięcy.

Aparaty nakładkowe

System bezbarwnych nakładek przygotowanych indywidualnie dla konkretnego pacjenta to szczególny rodzaj aparatu ortodontycznego. Rozwiązanie to jest prawie niewidoczne i możliwe do ściągnięcia w każdym momencie, wymaga jednak wymiany nakładek średnio co 2 tygodnie.

Przeczytaj więcej o aparatach ortodontycznych: