Zależy Ci na równym, zdrowym uśmiechu? Współcześnie z aparatów ortodontycznych korzystają pacjenci w różnym wieku. Z myślą o osobach, którym zależy na dyskretnym leczeniu, powstały estetyczne aparaty ortodontyczne. Czeka Cię leczenie ortodontyczne i zastanawiasz się, który aparat lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Dowiedz się, jaka jest różnica między aparatem estetycznym a metalowym, aby podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Tradycyjny, czyli metalowy aparat ortodontyczny

Leczenie ortodontyczne najczęściej odbywa się przy użyciu aparatu ortodontycznego. Większość pacjentów kojarzy aparat z kolorowymi gumkami (ligaturami). Występują one w metalowych aparatach, które – poza wspomnianymi gumkami – składają się również z innych elementów, czyli zamków (klamerek) naklejanych na powierzchnię zębów oraz mocowanego bezpośrednio do nich drutu. Zarówno zamki, jak i drut są dostępne w kolorze srebrnym lub złotym.

Aparat metalowy jest popularny wśród pacjentów z kilku powodów. W porównaniu do pozostałych aparatów wykorzystywanych w gabinetach ortodontycznych jest najtańszy. Ponieważ tego typu aparaty są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, są niezawodne i doskonale radzą sobie z eliminowaniem różnych wad zgryzu. Z uwagi jednak na wspomniane kolorowe ligatury ten typ aparatu najchętniej wybierają osoby młode – uczniowie i studenci.

Aparaty estetyczne – co proponują ortodonci?

Równie skuteczne co aparaty metalowe są aparaty estetyczne. Jak jednak wskazuje nazwa, gwarantują one dyskretne leczenie. Widoczność tych aparatów jest dużo mniejsza, gdyż do ich wykonania stosuje się inne materiały niż stal nierdzewną. Do grupy takich aparatów należą:

  • aparaty szafirowe (kryształowe) – są przezroczyste jak szkło,

  • aparaty ceramiczne i porcelanowe – są wyposażone w zamki o zabarwieniu mlecznym,

  • aparaty samoligaturujące – zamiast kolorowych ligatur występują specjalne klapki.

Odpowiednie dobranie powleczenia zamków i łuku sprawia, że aparat ortodontyczny jest mało widoczny – zlewa się z kolorem zębów.

Każdy aparat estetyczny jest idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia osób wykonujących poważne, prestiżowe zawody. Jeżeli zależy Ci na tym, aby nikt nie zauważył, że jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego, możesz skorzystać z jeszcze bardziej dyskretnych aparatów. Do takich należą m.in. aparaty lingwalne, które wyróżniają się tym, że zamki są mocowane na zębach od strony podniebienia i języka. W efekcie nie są one widoczne z zewnątrz.

Specyficznym rodzajem aparatu ortodontycznego są nakładki Clear Aligner. To transparentne nakładki, które stosuje się przy korygowaniu wad zgryzu u osób dorosłych. Mimo że nakładki są dyskretne i wygodne, to nie są dla wszystkich – możne je stosować wyłącznie przy korygowaniu niektórych wad zgryzu.

Aparat ortodontyczny dla osoby dorosłej – estetyczny czy metalowy?

Odpowiedź na pytanie, czy lepiej sprawdzi się aparat metalowy, czy estetyczny, zależy przede wszystkim od preferencji pacjenta. Zależy Ci na równych, prostych zębach? Jeżeli ortodonta uznał, że można u Ciebie przeprowadzić leczenie przy użyciu aparatu ortodontycznego, najpewniej zaproponował Ci aparaty zarówno metalowe, jak i estetyczne. To Ty decydujesz, w którym będziesz się lepiej czuł.

Nie chcesz, aby współpracownicy dowiedzieli się, że jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego? W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie aparat estetyczny. Na aparaty szafirowe, ceramiczne, samoligaturujące czy lingwalne najczęściej decydują się handlowcy i sprzedawcy oraz osoby na kierowniczych stanowiskach.

Aparat estetyczny a metalowy – czas leczenia

Pacjenci, u których konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego, są informowani o długości leczenia. Który aparat ortodontyczny wybrać – estetyczny czy metalowy – aby skrócić czas leczenia? Aparaty estetyczne są wykonane z innych materiałów niż tradycyjne, metalowe. Z tego względu czas leczenia może być dłuższy. Osoby, którym zależy na szybkim uzyskaniu efektów, powinny zdecydować się na aparat lingwalny. Ponieważ jego elementy są spersonalizowane, to czas leczenia jest krótszy. Dzięki temu również wizyty kontrolne mogą odbywać się rzadziej.

Jeżeli interesuje Cię leczenie ortodontyczne przy użyciu aparatu lingwalnego, zapraszamy do certyfikowanego centrum techniki lingwalnej, czyli Specjalistycznego Centrum Ortodoncji Ortolingwa2 w Krakowie.

Nawyki pacjenta – aparat estetyczny czy metalowy?

Leczenie ortodontyczne wymaga od pacjenta zmodyfikowania diety. Z codziennego jadłospisu należy wykluczyć produkty twarde, które mogłyby uszkodzić aparat. Niestety, nie każdy pacjent jest w stanie z dnia na dzień ostawić kawę, herbatę czy papierosy, czyli produkty powodujące przebarwienia. Który aparat – estetyczny czy metalowy – będzie w takiej sytuacji lepszym wyborem?

W przypadku aparatu estetycznego wszelkie przebarwienia będą bardziej widoczne. Aby je skutecznie ukryć, rozwiązaniem również będzie aparat lingwalny.

Dowiedz się więcej na temat leczenia ortodontycznego: