Wiele osób boryka się z mnóstwem wątpliwości związanych z leczeniem ortodontycznym, a dokładnie z noszeniem aparatu ortodontycznego. Owszem, wiemy, że takie rozwiązanie to krok w stronę nie tylko pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim naszego zdrowia. Jednak kwestia odczuwania ewentualnego dyskomfortu, a nawet bólu, w połączeniu z obawami dotyczącymi estetyki, a zatem tego, jak będziemy wyglądać z aparatem ortodontycznym na zębach, sprawia, że często odwlekamy w nieskończoność decyzję o podjęciu leczenia. Jak się okazuje – zupełnie niepotrzebnie. Aparat ortodontyczny to bowiem cały szereg korzyści i praktycznie zero wad.

Aparat ortodontyczny zapewnia korektę nieprawidłowo ustawionych zębów

Korekta wad zgryzu, w tym tyłozgryzu, przodozgryzu, zgryzu krzyżowego, czy też otwartego, a także leczenie wad w postaci m.in. zębów brakujących, to podstawowe zadanie dla aparatu ortodontycznego. Jeśli nasze zęby potrzebują właściwego ustawienia, aparat będzie tutaj rozwiązaniem przede wszystkim skutecznym i nieinwazyjnym. Podjęte w ten sposób leczenie może uchronić nas np. przed zdecydowanie bardziej inwazyjnym leczeniem ortodontyczno – chirurgicznym.

Aparat ortodontyczny pomaga w utrzymaniu prawidłowej funkcji narządu żucia i napięcia mięśni

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że leczenie wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego to nie tylko kwestia estetyki, ale także, a może przede wszystkim, zdrowia. Utrzymanie prawidłowej funkcji narządu żucia i napięcia mięśni to kolejne zadanie, jakie stoi przed aparatem i z którego wywiązuje się on zdecydowanie wzorowo. W ten sposób unikniemy m.in. problemów ze strony stawu skroniowo-żuchwowego, zaburzeń żucia, asymetrycznego wzrostu szczęk, czy też nadmiernego starcia zębów.

Z aparatem lepiej zadbamy o nasze zęby i dziąsła

Prawidłowo ustawione zęby są po prostu zdrowsze. Poddając się leczeniu ortodontycznemu, skuteczniej zapobiegamy próchnicy, chorobom przyzębia oraz patologicznemu ścieraniu się zębów.

Aparat ortodontyczny pomaga w pozbywaniu się złych nawyków

Złe przyzwyczajenia, które można zaobserwować głównie u dzieci, np. ssanie kciuka, czy też tłoczenie języka, mogą przyczynić się do powstania, a następnie pogłębienia wad zgryzu. Aparat ortodontyczny pełni w takim przypadku podwójną rolę – koryguje powstałe wady i pomaga w wyeliminowaniu nieprawidłowych nawyków.

Aparat ortodontyczny to także znakomity sposób na poprawę estetyki i opóźnienie efektów starzenia się twarzy

Wady zgryzu często uwydatniają efekty starzenia się na naszej twarzy, a nie leczone we właściwy sposób prowadzą do nasilenia i przyspieszenia procesu starzenia się twarzy. Jak to się dzieje? Otóż obniżenie wysokości zwarcia zębów, ich starcie, a także stłoczenie zębów powodują zapadnięcie tkanek miękkich. Zatem nasze policzki i wargi zapadają się, a zmarszczki mimiczne ulegają pogłębieniu.

Aparat ortodontyczny pozwala na odtworzenie prawidłowych relacji zębowych. W efekcie uzyskujemy solidne podparcie tkanek miękkich, a tym samym wygładzenie zmarszczek i powiększenie wizualne ust. Wszystko to zapewnia młody wygląd całej twarzy.

Poza tym warto tutaj dodać, że piękne, zdrowe i proste zęby każdemu dodają urody i blasku. Aparat ortodontyczny jest w tym przypadku naszym największym sprzymierzeńcem.

Nie taki aparat straszny…

… jak nam się często wydaje. Dzisiejsze nowoczesne aparaty ortodontyczne to przede wszystkim efektywne leczenie, ale także wiele możliwości w zakresie zastosowanych materiałów i rozwiązań technicznych. Dzięki temu możemy wybierać spośród propozycji, które prezentują się wyjątkowo estetycznie lub pozostają wręcz niewidoczne dla innych. Obecnie zapanowała wręcz moda na aparaty ortodontyczne (a może na wyjątkowo piękny uśmiech?). Noszą lub nosili je z dumą także sławni i bogaci, w tym m.in. Nicolas Cage, Tom Cruise, Tiffany Trump (córka prezydenta Trumpa), Katy Perry, Hanna Lis, Agnieszka Hyży, czy Monika Brodka.

Dowiedz się więcej o aparatach ortodontycznych: