Aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, nie zawsze wystarcza regularne mycie zębów. Jest też dobra wiadomość – współczesna stomatologia estetyczna oferuje pacjentom zabiegi wybielania zębów. Dowiedz się, czy będziesz mógł z nich skorzystać i kiedy będą one skuteczne.

Dlaczego na zębach pojawiają się przebarwienia?

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej to nie jedyny powód, dla którego po pewnym czasie na zębach pojawiają się przebarwienia. To wynik także innych czynników, np.:

 • diety – przebarwienia na zębach często występują u osób spożywających kawę, herbatę, wino lub słodkie napoje, np. coca-colę,
 • wdrożonego leczenia – na zębach młodych osób, które przyjmują niektóre leki (np. tetracyklinę), w przyszłości mogą pojawić się plamki,
 • przebytych urazów lub stwierdzonych chorób genetycznych,
 • prowadzonego leczenia stomatologicznego – przebarwienia często pojawiają się na zębach, które były leczone kanałowo,
 • naturalnego procesu starzenia się organizmu.

Współczesna stomatologia estetyczna jest jednak na bardzo wysokim poziomie rozwoju, a pacjenci, którzy nie czują się komfortowo ze swoim uśmiechem, mogą skorzystać z zabiegu wybielania zębów.

Poznaj skuteczne sposoby wybielania zębów

Jeżeli chcesz cieszyć się białym uśmiechem, możesz skorzystać z jednej z kilku technik wybielania zębów. Ich skuteczność jest różna; każdy ze sposobów ma też swoje zalety i wady.

Wśród osób pragnących uzyskać biały uśmiech bardzo popularne jest korzystanie ze środków, które można zakupić w drogeriach i aptekach. To m.in. wybielające pasty i żele do zębów. Skuteczność takich produktów jest jednak niewielka. Najczęściej radzą sobie one z usuwaniem jedynie powierzchownych przebarwień, np. po kawie czy papierosach.

Alternatywą dla domowych sposobów wybielania zębów jest skorzystanie z pomocy specjalisty, czyli stomatologa. W gabinetach stomatologicznych również stosuje się kilka technik usuwania przebarwień. Najskuteczniejsze są:

Wybielanie zębów metodą nakładkową

Nakładkowa technika wybielania zębów cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów zarówno ze względu na uzyskiwane efekty, jak i koszt zabiegu. Chociaż pacjent samodzielnie przeprowadza wybielanie zębów, to konieczna jest wizyta i konsultacja u stomatologa. Lekarz wykonuje wycisk szczęki, na podstawie którego są następnie tworzone dopasowane do zgryzu pacjenta szyny.

Przygotowane szyny są odpowiednio wyprofilowane i przystosowane do nałożenia żelu wybielającego. Ponieważ pacjent samodzielnie nakłada szyny na noc, w gabinecie stomatologicznym uczy się, jak wykonać tę czynność poprawnie. W zależności od stanu zębów, wybielanie trwa od 7 do 12 dni.

Wybielanie metodą nakładkową ma wiele zalet:

 • metoda jest skuteczna – pozwala na uzyskanie założonego efektu,
 • efekt utrzymuje się nawet do 2 lat, pod warunkiem jednak, że pacjent zastosuje się do zaleceń (np. ograniczy spożywanie kawy, herbaty),
 • nakładki, z których korzystał pacjent, mogą być przez niego wykorzystane ponownie w przyszłości.

Mimo dobrych efektów, jakie można uzyskać za pomocą wybielania metodą nakładkową, nie można zapomnieć, że ma ona także pewne wady. Największą uciążliwością jest konieczność systematycznego nakładania żelu i szyn. Pacjent musi też nauczyć się prawidłowo posługiwać żelem – w innym przypadku może dojść do poparzenia tkanek miękkich.

Wybielanie zębów metodą jednoseansową

Wybielanie metodą jednoseansową odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Ta technika wybielania zębów polega na nałożeniu na ich powierzchnię specjalnego żelu, a następnie aktywowaniu go za pomocą światła lampy. W zależności od przebarwień stomatolog wykonuje kilka cykli, z których każdy trwa ok. 20 minut. Po zakończeniu zabiegu na zęby nakładany jest jeszcze preparat zapobiegający nadwrażliwości szkliwa.

Wybielanie metodą jednoseansową to przede wszystkim:

 • szybkie uzyskanie pożądanego efektu – wystarczy jedna wizyta u stomatologa,
 • zabieg wybielania zębów odbywa się pod kontrolą lekarza,
 • długotrwały efekt – utrzymuje się on nawet do 3 lat, przy czym pacjent musi stosować tzw. białą dietę (wykluczyć produkty powodujące przebarwienia).

Czy wybielanie zębów u dentysty jest dla każdego?

Niestety, nie każdy pacjent może poddać się zabiegowi wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Przeciwwskazaniami są m.in.:

 • młody wiek – stomatolodzy nie wybielają zębów u osób poniżej 16. roku życia,
 • ciąża i karmienie dziecka piersią,
 • alergia na preparaty do wybielania zębów,
 • próchnica, duża liczba wypełnień lub starcia,
 • nadwrażliwość zębów i choroby przyzębia.

Osoby, które palą papierosy i nie zamierzają rzucić nałogu, powinny mieć świadomość, że uzyskany efekt nie utrzyma się długo.

Czy wybielanie zębów jest zawsze skuteczne?

Efekt uzyskany zarówno po zastosowaniu metody nakładkowej, jak i jednoseansowej zależy od wielu czynników, np. źródeł przebarwienia i budowy szkliwa. Zasadniczo zatem stomatolog nie może zagwarantować pacjentowi, że wybielanie przyniesienie oczekiwany rezultat.

Pacjenci, którzy korzystają np. z koronek porcelanowych czy licówek, muszą liczyć się z tym, że po wybielaniu będzie konieczna ich wymiana. Preparaty wybielające zęby nie działają na takie elementy.

Dowiedz się więcej na temat dbania o zęby: