Po założeniu aparatu ortodontycznego szybko zauważysz, że „zwykła” szczoteczka do zębów to za mało, aby dokładnie oczyścić przestrzenie między łukami i nie uszkodzić ligatur. Jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego sprawdzi się najlepiej? Poznaj polecane modele.

 

Szczoteczki do aparatu ortodontycznego – jakie są opcje?

Wystarczy pobieżnie zapoznać się z ofertami producentów szczoteczek, aby zauważyć, że wybór produktów przeznaczonych dla osób korzystających z aparatów ortodontycznych jest szeroki. Jaka jest najlepsza szczoteczka do aparatu?

Dobre szczoteczki do aparatów ortodontycznych mają miękkie i często wyprofilowane (dopasowane do kształtu aparatu) włosie. Trudno jednak wskazać jeden model, który odpowiadałby wszystkim pacjentom gabinetów ortodontycznych. W tym przypadku nie obejdzie się bez testów – warto wypróbować różne szczoteczki do aparatów ortodontycznych, aby stwierdzić, która z nich sprawdza się najlepiej.

Jaka szczoteczka do aparatu stałego może być najodpowiedniejsza? Aktualnie na rynku dostępne są: szczoteczki soniczne, szczoteczki elektryczne i szczoteczki tradycyjne (czyli manualne). Każdy z wymienionych typów ma swoje zalety i wady.

Czy szczoteczka soniczna do aparatu ortodontycznego to dobry wybór?

Szczoteczka soniczna do aparatu ortodontycznego to rodzaj szczoteczki elektrycznej. Wyróżnia ją sposób działania – wykorzystuje ona technologię fal dźwiękowych (technologię soniczną). Taka szczoteczka ma sporo zalet, a do najważniejszych należy zaliczyć:

  • delikatność – wymiatające ruchy szczoteczek sonicznych są delikatne zarówno dla zębów, jak i dziąseł (nie wywołują podrażnień),
  • dokładność – szczoteczka soniczna do aparatu ortodontycznego dokładnie oczyszcza zęby z płytki nazębnej czy zanieczyszczeń.

Wyglądem szczoteczka soniczna przypomina szczoteczkę elektryczną. Niektórzy producenci proponują jednak specjalne końcówki, które dobrze radzą sobie z usuwaniem resztek jedzenia zalegających w przestrzeniach międzyzębowych.

Główną wadą sonicznej szczoteczki do aparatów ortodontycznych jest jej cena. Jest ona dużo droższa niż szczoteczka manualna i nieco droższa niż szczoteczka elektryczna.

Czy szczoteczka elektryczna nie niszczy aparatu?

Szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego to alternatywa dla szczoteczki sonicznej i manualnej. Główne zalety takiej szczoteczki to:

  • dokładność – szczoteczka elektryczna dobrze radzi sobie z oczyszczaniem przestrzeni międzyzębowych i redukcją płytki nazębnej,
  • kilka trybów czyszczenia – dzięki temu każdy pacjent może wybrać tryb najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.

Niektórzy pacjenci – być może również Ty – mimo zalet tych szczoteczek obawiają się uszkodzenia aparatu. Czy słusznie? Tak. Mimo że standardem jest wyposażanie szczoteczek elektrycznych w czujnik siły nacisku, to jednak prędkość obrotów jest na tyle duża (często 8000 ruchów na minutę), że konieczna jest wprawa w użytkowaniu takiego urządzenia.

Elektryczna szczoteczka do aparatu dostępna jest ze specjalną końcówką. Charakteryzuje się ona mniejszą ilością włosia. W połączeniu z właściwą techniką czyszczenia zębów powinno to skutecznie ograniczyć możliwość uszkodzenia np. zamka.

Czy szczoteczka manualna dobrze czyści zęby?

Zwykła (czyli manualna) szczoteczka do zębów wciąż jest najpopularniejszym rodzajem szczoteczki. Niestety, nie jest to najlepsza szczoteczka do aparatu. Nieprawidłowa technika mycia zębów oraz przeszkody w postaci zamków i łuków mogą spowodować, że przestrzenie międzyzębowe nie zostaną oczyszczone z wszystkich resztek jedzenia. Tymczasem dokładna higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego to podstawa.

Czy to oznacza, że manualna szczoteczka do zębów z
aparatem nie jest najlepszym wyborem? Niekoniecznie. Na rynku dostępne są specjalne szczoteczki do aparatów ortodontycznych. Wyróżnia je:
  • miękkie włosie – w ten sposób zminimalizowane zostaje ryzyko przypadkowego uszkodzenia aparatu ortodontycznego,
  • specjalny kształt – włosie jest ułożone w kształt litery „V”, dzięki czemu lepiej dociera do trudnodostępnych miejsc.

Jeżeli chcesz korzystać z manualnej szczoteczki do aparatu, to zaopatrz się też w specjalne szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. To tzw. wyciorki. Mogą one być pokryte substancjami o działaniu antybakteryjnym.

Jaką szczoteczkę wybrać? Podsumowanie

Najlepsza szczoteczka do aparatu to szczoteczka, która dobrze oczyści zęby z zanieczyszczeń, a jednocześnie nie uszkodzi elementów aparatu. Niezależnie od tego, na jaką szczoteczkę się zdecydujesz, szczególną uwagę zwróć na końcówki. Najbezpieczniej jest używać końcówek wyprofilowanych z myślą o aparacie ortodontycznym. Z jednej strony docierają one do zakamarków jamy ustnej, a z drugiej ich używanie minimalizuje ryzyko uszkodzenia aparatu.

Pamiętaj – od higieny zębów w trakcie leczenia ortodontycznego zależy to, czy tuż po zdjęciu aparatu będziesz cieszyć się prostym zgryzem, czy też będzie czekać Cię dodatkowe leczenie zachowawcze.

Dowiedz się więcej o higienie jamy ustnej w czasie korzystania z aparatu: