Zarówno stały, jak i ruchomy aparat ortodontyczny to sposób na prosty zgryz, ładny uśmiech i pewność siebie. Rezultat jest jednak uzależniony również od codziennej higieny jamy ustnej. Dowiedz się, jak czyścić aparat ortodontyczny, aby po zakończeniu leczenia stan zębów był jak najlepszy.

Jak czyścić aparat ortodontyczny – stały

Dokładne wyczyszczenie aparatu ortodontycznego stałego wymaga precyzji i poświęcenia na codzienną higienę jamy ustnej nieco więcej czasu niż dotychczas. Uwagę musisz zwrócić zarówno na kolejność czyszczonych elementów aparatu ortodontycznego, jak i technikę szczotkowania.

Jak czyścić aparat ortodontyczny? Kolejność czyszczenia elementów aparatu ortodontycznego jest następująca:

 • Usunięcie ruchomych elementów. Czyszczenie aparatu ortodontycznego powinno być poprzedzone usunięciem ruchomych elementów, np. wyciągów ortodontycznych. To ułatwia manewrowanie szczoteczką i pozwala dokładnie oczyścić elementy aparatu z zanieczyszczeń.
 • Czyszczenie elementów na zębach trzonowych. Na zębach trzonowych zacementowane są pierścienie, które należy oczyścić w pierwszej kolejności. Czyszczenie aparatu ortodontycznego powinno też obejmować rurki, gdy ortodonta uznał, że ich zastosowanie jest niezbędne.
 • Czyszczenie elementów na zębach przednich. W drugiej kolejności czyszczenie aparatu ortodontycznego obejmuje elementy znajdujące się na zębach przednich – zamki i łuk. Przy czyszczeniu przestrzeni między zamkiem a dziąsłem niezbędna jest precyzja.

Podczas usuwania zanieczyszczeń z aparatu ortodontycznego najlepiej sprawdza się technika szczotkowania polegająca na wykonywaniu ruchu wymiatającego – czyli pociągnięć przód-tył. Ten sposób operowania szczoteczką pozwala usunąć zanieczyszczenia zgromadzone na aparacie i w szczelinach między nim a zębami.

Czym czyścić aparat ortodontyczny? Te akcesoria Ci się przydadzą

Po założeniu aparatu ortodontycznego pacjenci nie tylko pytają, jak czyścić aparat ortodontyczny, ale również czym czyścić aparat ortodontyczny. Standardowa szczoteczka to za mało, bo trudno nią dotrzeć do przestrzeni między zębami a aparatem. Dlatego został stworzony zestaw do czyszczenia aparatu ortodontycznego. W jego skład wchodzą:

 • Szczoteczki ortodontyczne. To zarówno szczoteczki jednopęczkowe, jak i szczoteczki pozwalające dotrzeć do miejsc trudnodostępnych. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Szczoteczka do aparatu ortodontycznego – jaką wybrać?
 • Nici ortodontyczne. W odróżnieniu od nici dentystycznych są one puszyste i mają usztywnioną końcówkę. Dzięki temu wprowadzanie ich między elementy aparatu jest łatwiejsze, lepiej też usuwają płytkę bakteryjną.
 • Końcówki ortodontyczne do irygatora. Wyróżniają się one tym, że pozwalają na dokładne wyczyszczenie elementów aparatu ortodontycznego i przestrzeni wokół nich.

Czym czyścić aparat ortodontyczny? Szczotkowanie i nitkowanie uzupełnij o płukanie jamy ustnej płynem ortodontycznym. Płyny te mają w składzie chlorheksydynę i w rezultacie działają wielokierunkowo – chronią przed próchnicą i łagodzą podrażnienia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o akcesoriach stworzonych z myślą o osobach korzystających z aparatów ortodontycznych, zajrzyj tutaj: „Zestaw do czyszczenia aparatu ortodontycznego”.

Mycie zębów z aparatem stałym – jak robić to dobrze?

W czasie leczenia ortodontycznego ważne jest zarówno dokładneczyszczenie aparatu ortodontycznego, jak i zębów.Jak szczotkować zęby z aparatem?

Mycie zębów z aparatem stałympowinno odbywać się techniką roll, czyli obrotowo-wymiatającą. Polega ona na ułożeniu szczoteczki pod kątem 45 stopni i wykonywaniu ruchów wymiatająco-obrotowych. Z reguły główka szczoteczki obejmuje 2-3 zęby, na oczyszczenie których należy poświęcić ok. 10 sekund. Metoda roll nie podrażnia dziąseł i jednocześnie dobrze oczyszcza obszar przydziąsłowy.

Jak często myć zęby z aparatem?

Higiena jamy ustnej przy aparacie stałymjest niezwykle istotna – zapobiega m.in. rozwojowi próchnicy. Jak często myć zęby z aparatem? Minimum to 3-4 razy dziennie. Czyszczenie zębów z aparatempowinno odbywać się rano (również po śniadaniu), po obiedzie i po kolacji. Częste mycie zębów z aparatem pozwala usunąć resztki jedzenia będące częścią nalotu na zębach, w którym gromadzą się bakterie próchnicotwórcze.

Co w sytuacji, gdy tak częste mycie zębów z aparatem nie jest możliwe? Wówczas warto użyć nici ortodontycznej i przepłukać usta płynem ortodontycznym.

Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy? Krok po kroku

Dużo prostsza jest pielęgnacja zębów z aparatem ortodontycznym ruchomym, gdyż można go usunąć w dowolnym momencie. Również czyszczenie aparatu ruchomego jest łatwiejsze, chociaż wymaga dokładności.

Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy – krok po kroku:

 • Czyszczenie aparatu ortodontycznego ruchomego. Podstawową czynnością jest usunięcie zanieczyszczeń z akrylowej płytki i jej dokładne osuszenie.
 • Czyszczenie zagłębień między metalowymi elementami. Czyszczenie aparatu ortodontycznego ruchomego obejmuje też nitkowanie metalowych drucików.
 • Konserwacja aparatu ruchomego. To dodatkowa czynność, którą należy przeprowadzać raz w tygodniu, korzystając ze specjalnych środków do aparatów.

Po każdym wyczyszczeniu aparat należy przepłukać i osuszyć. Gdy aparat nie jest użytkowany, powinien być przechowywany w przeznaczonym do tego pudełku.

Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy? Tego unikaj

Mimo że czyszczenie aparatu ortodontycznego ruchomegojest dużo łatwiejsze niż aparatu stałego, to wcale nie jest trudno o błędy. Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy, aby go nie uszkodzić? Do najczęstszych błędów należy korzystanie ze szczoteczki z twardym włosiem. Nawet delikatne szczotkowanie aparatu taką szczoteczką może uszkodzić akryl.

Nieprawidłowe jest też mycie aparatu ortodontycznego mydłem, bo nie zawsze możliwe jest usunięcie mydlin z jego zakamarków. Z kolei przechowywanie aparatu poza opakowaniem oznacza, że na jego powierzchni osiądzie kurz i bakterie.

Czym czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?

Aby nie uszkodzić aparatu i zyskać pewność, że jest on właściwie wyczyszczony, należy skorzystać z profesjonalnych środków. Takim preparatem są m.in. tabletki do czyszczenia aparatów ortodontycznych ruchomych.

Odradzamy czyszczenie aparatu tzw. domowymi sposobami, czyli np. sodą oczyszczoną, kwaskiem cytrynowym albo octem.

Czyszczenie aparatu ortodontycznego – dlaczego jest tak ważne?

Higiena jamy ustnej przy aparacie stałym ma ogromne znaczenie dla tego, jak zęby będą prezentować się po zakończeniu leczenia. Niewystarczająca higiena prowadzi do szeregu problemów – pojawić mogą się:

 • Odwapnienia szkliwa. Niedokładne czyszczenie zębów z aparatem prowadzi do pojawienia się białych plam w miejscach wokół zamka.
 • Stany zapalne. U niektórych pacjentów niedokładne mycie zębów w aparacie ortodontycznym prowadzi do powstania stanów zapalnych dziąseł.

Co ważne, dokładne czyszczenie aparatu ortodontycznego i zębów skutecznie chroni przed rozwojem próchnicy.

Czyszczenie aparatu ortodontycznego stałego lub ruchomego wymaga cierpliwości i precyzji. Skrupulatność się jednak opłaca, bo ogranicza ryzyko powikłań i konieczności leczenia uzębienia już po zdjęciu aparatu.