Staranne i regularne szczotkowanie zębów jest ważne dla higieny jamy ustnej każdego człowieka i okazuje się jeszcze ważniejsze w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego. Wiąże się to bezpośrednio z utrudnionym dostępem do zębów, na których znajduje się aparat. Drobinki jedzenia, które znalazły się w aparacie, mogą wywoływać przebarwienia i powodować próchnicę, sprzyjają także chorobom dziąseł. Ponadto resztki jedzenia zalegające w trudno dostępnych miejscach powodują nieprzyjemny zapach z ust. Pamiętajmy, że higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, gdyż zapobiega próchnicy i chorobom przyzębia, a właściwe szczotkowanie zębów zalecane jest w miarę możliwości po każdym posiłku.

Rodzaj pasty do mycia zębów z aparatem

Do czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym można używać każdej pasty z fluorem. Większe znaczenie ma sposób czyszczenia zębów oraz przestrzeni między zębami i aparatem. Podczas mycia zębów trzeba zdjąć wszystkie ruchome paski i te części, które nie są przymocowane na stale.

Technika czyszczenia zębów

Zęby czyścimy pastą, szczotkując je w sposób zalecany przez stomatologów. Polega on na tym, że szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni do dziąseł i lekko naciskając, czyścimy każdy ząb kolistymi krótkimi ruchami do przodu i do tyłu. Czynność tę powtarzamy na wszystkich zębach, pamiętając o ich powierzchni zewnętrznej i wewnętrznej. Równie staranne należy oczyścić tylne i żujące powierzchnie zębów.

Ostatni etap czyszczenia to miejsca tuż przy aparacie. Zwróćmy uwagę, że należy je czyścić bardzo dokładnie i delikatnie z góry na dół, aby usunąć resztki pokarmu z tych miejsc. Warto używać szczoteczki elektrycznej, która umożliwia znacznie staranniejsze czyszczenie zębów niż zwykła szczoteczka manualna.

Stomatolodzy polecają również irygatory dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej. Płyny zapewniają świeżość i łagodzą ewentualne stany zapalne w jamie ustnej, natomiast irygator pomaga usunąć płytkę nazębną z miejsc wokół aparatu i dziąseł za pomocą strumienia wody lub płynu pod ciśnieniem. Zabieg irygacji należy wykonywać starannie i delikatnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Oczywiście sam zabieg irygacji nie zastępuje szczotkowania i nitkowania zębów, lecz je uzupełnia.

Jak wyczyścić ruchomy aparat ortodontyczny?

Jeśli nosimy ruchomy aparat ortodontyczny to po zdjęciu go, myjemy zęby w sposób zalecany przez dentystów: szczoteczką i pastą, a następnie nitką dentystyczną. Aparat również czyścimy szczoteczką do zębów i pastą, której używamy do mycia zębów, a następnie starannie płuczemy go wodą. Nie zapominajmy także o oczyszczeniu dziąseł i podniebienia, zwłaszcza jeśli nosimy aparat na górnych zębach.

Jak często czyścić zęby?

Najlepiej czyścić zęby rano przed śniadaniem oraz po każdym posiłku, czyli zazwyczaj 4 -5 razy dziennie. Ostatnie mycie zębów powinno odbyć się przed snem, aby starannie oczyścić powierzchnię z płytki bakteryjnej. Przed snem powinno się wykonać również nitkowanie i dokładne płukanie, aby zakończyć dzień z czystą jamą ustną.

Czyszczenie zębów nitką dentystyczną – aparat stały

Gdy nosimy aparat ortodontyczny na stałe, warto przyzwyczaić się do nitek dentystycznych. Najlepiej w tym celu użyć nitki Super Floss, która pozwoli dokładnie wyczyścić całą powierzchnię zęba z drobinek pokarmu. Nitka składa się ze sprężystego włókna, miękkiej i elastycznej części z mikro włoskami oraz usztywnionej końcówki. W celu skutecznego oczyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym należy delikatnie wprowadzić nitkę pod łuk aparatu w taki sposób, aby czyścić powierzchnię wokół zamków aparatu miękką, puszystą częścią nitki. Najistotniejsze jest to, aby czynność tę powtarzać regularnie i wykonywać delikatnie, aby nie uszkodzić złożonej konstrukcji aparatu.

Należy pamiętać, aby zawsze używać czystej strony nitki i w razie potrzeby wymienić ją na nową. Jeśli włókna nitki strzępią się, również trzeba zmienić nitkę na nową. Dodatkową zaletą czyszczenia zębów nitką jest to, że zapewnia świeżość po każdym czyszczeniu zębów. Starannie oczyszczone zęby z aparatem nie tylko zapewniają nam lepsze samopoczucie i zapobiegają próchnicy, ale również wpływają na przebieg leczenia i mogą nieznacznie skrócić jego czas.

Przeczytaj więcej na ten temat: