Głównym celem wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym jest ocena stanu uzębienia przez stomatologa. W czasie takiej wizyty lekarz może zdecydować też o higienizacji, czyli wykonaniu jednego z zabiegów mających na celu usunięcie zgromadzonego kamienia nazębnego. Zalicza się do nich: skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzację. Tłumaczymy, na czym polegają poszczególne zabiegi i jak się je wykonuje.

Czym jest higienizacja zębów?

Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Jest on widoczny jako żółty nalot na powierzchni poszczególnych zębów. Najczęściej gromadzi się on przy linii dziąseł i między zębami. Pojawieniu się kamienia nazębnego) sprzyja wiele czynników, np.: stłoczenie zębów, niewłaściwa dieta (która obfituje w cukry proste) i nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Higienizacja zębów polega na usunięciu kamienia nazębnego. Zabieg ten jest też wykonywany przed rozpoczęciem leczenia ubytków, jeżeli lekarz zauważył je podczas przeglądu.

Dlaczego kamień nazębny trzeba usunąć?

Kamień nazębny usuwa się nie tylko ze względów estetycznych. Jeżeli na zębach systematycznie gromadzi się kamień, pacjent musi liczyć się z szeregiem negatywnych konsekwencji, np.:

  • rozwojem próchnicy, a nawet utratą zębów z powodu paradontozy,
  • problemami z dziąsłami – mogą krwawić podczas szczotkowania,
  • nieprzyjemnym zapachem z ust.

Aby ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego, niezbędne jest prawidłowe dbanie o zęby. Szczotkowanie zębów po posiłkach, używanie nici dentystycznych i płynów do płukania zębów – to zupełne podstawy, o których powinien pamiętać każdy pacjent.

Czym jest skaling?

Skaling to bezbolesny zabieg dentystyczny, którego celem jest usunięcie kamienia nazębnego. Za pomocą skalingu z kamienia można oczyścić zarówno korony zębów (skaling naddziąsłowy), jak i przestrzeń poniżej linii dziąseł (skaling poddziąsłowy). W gabinetach dentystycznych pacjenci najczęściej mogą skorzystać ze skalingu ultradźwiękowego. W czasie zabiegu urządzenie wytwarza drgania o wysokiej częstotliwości, które skutecznie rozbijają kamień nazębny.

Mimo że skaling ultradźwiękowy jest aktualnie najpopularniejszy, to nie jest to jedyny sposób usuwania kamienia. W niektórych gabinetach można spotkać się z metodami laserową i mechaniczną (wykorzystuje się odpowiednio laser i frezarkę), a także manualną. Ta ostatnia jest rzadko praktykowana zarówno z uwagi na nakład pracy (kamień usuwa się za pomocą pilnika), jak i małą skuteczność.

W jakim celu przeprowadza się piaskowanie?

Profesjonalna higienizacja zębów obejmuje również piaskowanie. To zabieg, którego celem jest usunięcie przebarwień i płytki nazębnej. Osad gromadzący się na zębach przyczynia się do rozwoju próchnicy i innych schorzeń. Warto wiedzieć, że jego usunięcie przy pomocy szczoteczki nie jest możliwe, stąd też zabieg ten powinien być wykonywany raz na pół roku, przy okazji wizyty kontrolnej u dentysty.

Zabieg piaskowania zębów wykonuje się przy użyciu piaskarki. Ponieważ piasek trafia nawet do trudno dostępnych miejsc, skutecznie usuwa zgromadzony osad. Zabieg jest bezbolesny, ale przez kilka godzin po jego wykonaniu pacjent może odczuwać nadwrażliwość zębów.

Na czym polega polerowanie zębów?

Polerowanie zębów to kolejny zabieg z zakresu higienizacji zębów. Najczęściej jest wykonywany tuż po piaskowaniu. Jego celem jest wygładzenie powierzchni zębów oraz zabezpieczenie ich przed osadzaniem się kamienia nazębnego. Polerowanie zębów odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych past (które mają też właściwości oczyszczające) oraz szczoteczek dentystycznych.

Podobnie jak wyżej omówione zabiegi, polerowanie zębów jest bezbolesne. Pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu w czasie jego trwania.

Fluoryzacja zębów – aby wzmocnić szkliwo

Ostatnim etapem higienizacji zębów jest ich fluoryzacja. To zabieg, którego celem jest wzmocnienie szkliwa zębów, zabezpieczenie ich przed próchnicą oraz osadzaniem się kamienia nazębnego. Zabieg ten jest bezbolesny i trwa zaledwie chwilę. Na czym polega fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja sprowadza się do nałożenia na zęby specjalnego preparatu. W jego składzie znajduje się fluor o dużym stężeniu. Po kilku minutach preparat jest usuwany.

Kto wykonuje higienizację zębów?

Profesjonalna higienizacja zębów może zostać wykonana zarówno przez lekarza, jak i dyplomowaną higienistkę stomatologiczną. Po wykonaniu poszczególnych zabiegów pacjent powinien też odświeżyć sobie zasady prawidłowego dbania o zęby, np. jak prawidłowo je szczotkować.

Gdzie wykonać higienizację zębów? Kraków to siedziba gabinetu ortodontycznego Ortolingwa, w ofercie którego znajdują się wyżej opisane zabiegi i wybielanie zębów. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym podejściu i optymalnych efektach, umów się na wizytę. Więcej informacji o higienizacji i wybielaniu znajdziesz na stronie internetowej.

Przeczytaj również: