Pacjenci podejmujący leczenie ortodontyczne najczęściej chcą pozbyć się wad zgryzu i zyskać piękny uśmiech. W rękach specjalisty aparat ortodontyczny jest narzędziem, za pomocą którego można osiągnąć więcej korzyści. Profesjonalnie przeprowadzone leczenie ortodontyczne pozwala przywrócić prawidłowe funkcje żucia oraz estetyczny wygląd twarzy. Jeżeli jesteś ciekawy, jak i dlaczego zmienia się kształt twarzy podczas noszenia aparatu ortodontycznego, zapraszamy do lektury.

Jak wady zgryzu wpływają na rysy twarzy?

Najczęściej pacjenci trafiają do gabinetów ortodontycznych, gdy borykają się z poważnymi problemami zgryzu. Liczą oni, że aparat stały w krótkim czasie pozwoli im uzyskać pożądane efekty, czyli proste zęby. Tymczasem krzywe zęby lub braki w uzębieniu wpływają negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale również kształt twarzy. Przykładowo dla tyłozgryzu charakterystyczna jest mocno zaznaczona bruzda wargowa i cofnięta broda. Asymetria twarzy pojawia się przy zgryzie otwartym (dolna część twarzy jest nieproporcjonalna do górnej) i przodożuchwie (z profilu twarz jest wklęsła).

Wady zgryzu często powodują konieczność usunięcia niektórych zębów. Braki w uzębieniu mogą wywoływać np. bóle głowy i mają też swoje odzwierciedlenie w kształcie twarzy. Z czasem, gdy skóra na policzkach się starzeje, traci swoje naturalne podparcie w postaci zębów. Leczenie ortodontyczne pozwala zatrzymać niekorzystne zmiany – przywraca prawidłowe podparcie tkanek miękkich, w rezultacie czego naturalne efekty spowodowane starzeniem się organizmu pojawiają się wolniej.

Leczenie ortodontyczne – jak zmienić kształt twarzy?

Efekty noszenia aparatu ortodontycznego należy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach – zdrowotnej i estetycznej. Prawidłowo założony stały aparat ortodontyczny koryguje ustawienie zębów. Te rezultaty są zauważalne przez pacjentów już w trakcie leczenia. Skutkami prowadzonego leczenia ortodontycznego jest także wyeliminowanie wad zgryzu i problemów, jakie się z nimi wiążą, np. bóli stawów skroniowo-żuchwowych.

Pacjenci zgłaszający się do gabinetu ortodontycznego najczęściej koncentrują się na płaszczyźnie estetycznej – chcą mieć ładny uśmiech. Ponieważ jednak aparat na zęby zmienia kształt twarzy, ortodonta musi spojrzeć na pacjenta „całościowo”. Ważna jest zarówno wada zgryzu, jak i rysy twarzy. Mimo że po zdjęciu aparatu ortodontycznego zmiana rysów twarzy nie zawsze jest spektakularna, to pożądane efekty również należy uwzględnić podczas planowania leczenia.

Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia ortodontycznego, lekarz wykonuje następujące czynności:

  • przeprowadza badanie kliniczne wewnątrz- i zewnątrzustne,
  • analizuje otrzymane zdjęcia radiologiczne,
  • pobiera wyciski, aby na ich podstawie technik dentystyczny mógł przygotować modele diagnostyczne,
  • analizuje zdjęcia cyfrowe profilu twarzy i zgryzu pacjenta.

Dopiero wszystkie zgromadzone informacje pozwalają wdrożyć skuteczne leczenie. Skuteczne, czyli takie, które wyeliminuje kłopoty zdrowotne pacjenta, pozwoli mu cieszyć się uśmiechem oraz korzystnie wpłynie na jego rysy twarzy.

Czy aparat ortodontyczny może zapewnić ładne rysy twarzy?

Aparat ortodontyczny korzystnie wpływa na rysy twarzy, przy czym to, jak bardzo zauważalne będą zmiany, zależy przede wszystkim od wady zgryzu. W przypadku zgryzu krzyżowego (mówi się o nim, gdy zęby dolne zachodzą na górne, a nie odwrotnie) stały aparat ortodontyczny przyczyni się do poprawy wyglądu twarzy. Najczęściej rysy twarzy oraz proporcje zmieniają się w widoczny sposób, gdy wada występująca u pacjenta polega na przesunięciu względem siebie szczęki i żuchwy.

Stłoczone zęby, wysunięta broda czy wklęsły profil mają wpływ na to, jak my sami i jak inni nas odbierają. Efekty leczenia aparatem ortodontycznym to nie tylko proste zęby, ale również korzystna poprawa wyglądu. Aparat ortodontyczny zapewnia przy tym długotrwały rezultat. Trzeba pamiętać, że starzenie się organizmu to proces rozciągnięty w czasie – efekt nie jest widoczny od razu, bo zmiany zachodzą stopniowo. Pacjent, który stosuje się do zaleceń ortodonty, ma szansę cieszyć się długo zarówno zdrowym i pełnym uśmiechem, jak i młodym wyglądem.

Czym są estetyczne aparaty ortodontyczne?

Współcześnie efekty leczenia aparatem ortodontycznym zachęcają wielu dorosłych do zgłoszenia się do gabinetu ortodontycznego. Najczęściej pacjentom zależy na skorygowaniu wad zgryzu i chcą uzyskać ładne rysy twarzy. Wielu jednak – choćby z uwagi na wykonywany zawód – wstrzymuje fakt, że aparat będzie widoczny na zębach. Tymczasem medycyna znalazła już rozwiązanie – są nimi estetyczne aparaty ortodontyczne. Aparaty lingwalne, bo o nich mowa, są niezauważalne dla otoczenia, a to dlatego, że lekarz mocuje je od wewnętrznej strony zębów. Pacjenci mogą też skorzystać z alternatyw w postaci:

transparentnych aparatów nakładkowych – są one przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta,

estetycznych aparatów stałych – dostępne są aparaty szafirowe (kryształowe), ceramiczne i porcelanowe. Dwa pierwsze są przezroczyste, natomiast aparat ortodontyczny porcelanowy jest wyposażony w zamki w kolorze mlecznym.

Duży wybór aparatów ortodontycznych, a także nowoczesne sposoby korygowania wad zgryzu sprawiają, że pacjenci mają duże szanse, aby odzyskać uśmiech. Wizyta u ortodonty to sposób, by zadbać o swoje zdrowie, uśmiech, komfort psychiczny oraz młody wygląd na dłużej.

Przeczytaj więcej o leczeniu ortodontycznym: