Aparat ortodontyczny składa się z kilku elementów: zamków, łuku i ligatur. Każdy z nich może ulec uszkodzeniu. Jakie są najczęstsze powody awarii aparatu? Dlaczego niesprawny aparat jest poważnym zagrożeniem dla pacjenta? Jak postępować w razie odklejenia się zamka ortodontycznego? Rozwiewamy wątpliwości pacjentów. 

Co może wywołać awarię aparatu ortodontycznego?

Awaria aparatu ortodontycznego może przydarzyć się pacjentowi na każdym etapie leczenia ortodontycznego. Uszkodzenie nie zawsze jest winą pacjenta – czasem może dojść do niego przypadkowo lub z powodu zużycia się elementów aparatu, np. ligatur.

Przed przyklejeniem zamków lekarz musi dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię zębów. Wystarczy jednak odrobina śliny, aby klej stracił swoje właściwości i tym samym aparat nie został prawidłowo przytwierdzony do uzębienia. Wówczas można się spodziewać, że w pewnym momencie leczenia ortodontycznego dojdzie do odklejenia się niektórych elementów aparatu.

Klej używany w gabinetach ortodontycznych ma specyficzne właściwości. Mimo że jest on wystarczająco silny, aby przytwierdzić zamek do powierzchni zęba, to jego usunięcie nie sprawia ortodoncie większego problemu. Z tego względu zarówno podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej, jak i spożywania twardych produktów może dojść do przypadkowego ukruszenia się kleju. W efekcie aparat zostanie uszkodzony.

Poszczególne elementy aparatu ortodontycznego oddziałują na uzębienie. Przesuwające się zęby również mogą uszkodzić aparat – przesunąć może się łuk. Taka awaria aparatu ortodontycznego może wystąpić również podczas szczotkowania zębów lub jedzenia. Ponieważ łuk może podrażniać tkanki miękkie, konieczne jest jego zabezpieczenie do momentu wizyty u ortodonty (najlepiej zastosować wosk ortodontyczny).

Jak uniknąć uszkodzenia aparatu ortodontycznego?

Uszkodzony aparat ortodontyczny można naprawić – doświadczony ortodonta z odklejonym zamkiem czy przesuniętym łukiem poradzi sobie w ciągu kilku minut. Czy awarii aparatu można jednak uniknąć? Pacjenci mogą zminimalizować ryzyko awarii, stosując się do zaleceń ortodonty. Dotyczy to zarówno czyszczenia aparatu na zęby, jak i pokarmów, które można spożywać.

Pierwsze tygodnie z aparatem ortodontycznym są najtrudniejsze. Pacjent musi się do niego przyzwyczaić, a dodatkowo mogą pojawić się podrażnienia, np. policzków. Z czasem jest jednak lepiej, a pacjent pewne czynności zaczyna wykonywać mechanicznie. Właśnie wówczas może dojść do przypadkowego uszkodzenia aparatu na zęby. Aby uniknąć awarii, warto przez cały okres leczenia ortodontycznego uważać na aparat. Każde, nawet najmniejsze uszkodzenie, to problem – potrzebna jest dodatkowa konsultacja ze specjalistą.

Problem z aparatem szczególnie może dotknąć pacjentów, u których założono aparat na górny i dolny łuk. Z tego względu wykonuje się u nich tzw. rozklinowanie zgryzu. Dzięki umieszczeniu dodatkowego materiału na zębach, szczęki się nie stykają. To minimalizuje ryzyko uszkodzenia aparatu ortodontycznego.

Awaria aparatu ortodontycznego – jak postępować?

Uszkodzenie aparatu ortodontycznego wiąże się dla pacjentów z dużym stresem. Czy słusznie? Faktem jest, że awaria aparatu ortodontycznego oznacza, że nie działa on z pożądaną siłą na zęby – nie są one przesuwane w odpowiednim kierunku. Z drugiej strony krótkotrwałe uszkodzenie aparatu nie zniweczy uzyskanych już rezultatów.

Pacjent, który stwierdził odklejenie się jakiegokolwiek elementu aparatu ortodontycznego, powinien jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem. Jeżeli do planowej wizyty pozostał dzień lub dwa, najprawdopodobniej dodatkowa wizyta będzie zbędna. W innych przypadkach konieczne może być umówienie dodatkowej wizyty (tzw. wizyty awaryjnej).

Problem z aparatem ortodontycznym zawsze należy zgłosić ortodoncie, bo nawet najmniejsza awaria może wydłużyć leczenie ortodontyczne. Ortodonta może też udzielić wskazówek, co zrobić, jeżeli wizyta w najbliższych dniach nie jest możliwa (np. gdy pacjent przebywa na wakacjach na drugim końcu Polski). Samodzielne naprawianie aparatu na zęby może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego – uszkodzeniu może ulec całe urządzenie.

Gdzie rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Chcesz mieć prosty uśmiech i zdrowe zęby? Leczenie ortodontyczne pozwala skorygować wady zgryzu i zapobiega rozwojowi chorób przyzębia. Jeżeli chcesz rozpocząć leczenie ortodontyczne, zapraszamy do Specjalistycznego Centrum Ortodoncji Ortolingwa2 w Krakowie – www.ortolingwa2.pl.

Wady zgryzu leczymy przy użyciu różnych aparatów, w tym nowoczesnych lingwalnych. Naszym pacjentom zapewniamy kompleksową pomoc w trakcie całego procesu leczenia ortodontycznego.

Dowiedz się więcej na temat leczenia ortodontycznego: