Aby skorygować wadę zgryzu, ortodonci stosują aparaty ortodontyczne. W niektórych przypadkach konieczne jest też użycie wyciągów ortodontycznych. Czeka Cię leczenie ortodontyczne? Dowiedz się, w jakim celu zakłada się wyciągi ortodontyczne i jak należy je prawidłowo użytkować, aby uzyskać zamierzony efekt – piękny, prosty uśmiech.

Czym są wyciągi ortodontyczne?

Zauważyłeś, że niektórzy pacjenci – poza aparatem ortodontycznym – korzystają również z lateksowych gumek zaczepionych między górnym a dolnym aparatem? To właśnie wewnątrzustne wyciągi ortodontyczne. W odróżnieniu od innych elementów aparatu ortodontycznego są one ruchome – można je usunąć w dowolnym momencie.

Prawidłowego zakładania i usuwania gumek ortodontycznych pacjent uczy się w czasie wizyty ortodontycznej. Od jego dyscypliny i dokładności zależy, czy leczenie ortodontycznezostanie ukończone w planowanym terminie.

Chcesz zacząć leczenie i zastanawiasz się, czy będziesz korzystał z wyciągów ortodontycznych? To zależy od wady zgryzu. Umów się na konsultację w Centrum Ortolingwa. Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz leczenie ortodontyczne, tym większe masz szanse na prosty i piękny uśmiech. Leczymy zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Do naszego Centrum zapraszamy też seniorów.

Rodzaje wyciągów

W czasie leczenia ortodontycznego konieczne może okazać się zastosowanie wyciągów ortodontycznych. W zależności od rozpoznanej wady zgryzu ortodonta zaleca pacjentowi korzystanie z wyciągów wewnątrzustnych lub zewnątrzustnych. To dwa rodzaje wyciągów, które powszechnie wykorzystuje się w gabinetach ortodontycznych. Czym się one między sobą różnią?

Wyciągi wewnątrzustne

Wewnątrzustne wyciągi ortodontyczne są u pacjentów częściej spotykane niż wyciągi zewnątrzustne. Mają one formę lateksowych gumek. Aby mogły oddziaływać z określoną siłą na uzębienie, muszą zostać umieszczone pomiędzy górnym a dolnym aparatem ortodontycznym. W tym celu na zamkach aparatu ortodontycznego ortodonta umieszcza dodatkowe elementy w postaci specjalnych haczyków. To właśnie na nie pacjenci zakładają wyciągi.

Aby wyciągi wewnątrzustne mogły oddziaływać we właściwy sposób na zęby, muszą zostać dobrze dobrane. Dla sukcesu leczenia znaczenie ma też systematyczność i dyscyplina pacjenta – musi on pamiętać o korzystaniu z wyciągów zgodnie z zaleceniami oraz o ich regularnej wymianie.

Wyciągi zewnątrzustne

W gabinetach ortodontycznych korzysta się także z zewnątrzustnych wyciągów ortodontycznych. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: maska twarzowa Delaire’a i headgear. Różnią się one między sobą budową i przeznaczeniem.

  • Maska twarzowa Delaire’a została wynaleziona w 1968 r. Aktualnie wykorzystywane modele składają się z oparcia na czoło i brodę oraz elastycznych elementów rozmieszczonych między maską a aparatem ortodontycznym. Maska ma zastosowanie wówczas, gdy szczęka pacjenta jest przesunięta w stosunku do części twarzowej czaszki, a więc po rozpoznaniu m.in. przodozgryzu. Szczególnie dobre efekty korzystania z maski twarzowej Delaire’a można uzyskać u młodych pacjentów – ze względu na to, że w ich przypadku nie zakończył się wzrost struktur kostnych. Wówczas istnieje szansa uniknięcia operacji.
  • Innym wyciągiem zewnątrzustnym jest headgear. Składa się on z kilku elementów: m.in. metalowego łuku twarzowego w kształcie litery U, rurek, elastycznych naciągów, czapki lub opaski karkowej. W zależności od budowy tego rodzaju wyciągu zewnątrzustnego wyróżnia się: headgear karkowy, headgear ciemieniowo-potyliczny i headgear mieszany. Jest on wykorzystywany przede wszystkim do cofania szczęki. Ortodonci stosują go przy leczeniu tyłozgryzów, które występują wraz z wystawaniem górnych zębów i szczęki. Headgear może być też używany do stabilizacji zębów trzonowych, np. po ekstrakcji zębów przedtrzonowych.

Po co są gumki w aparacie ortodontycznym?

Elastyczne wyciągi ortodontyczne mają szerokie zastosowanie. Są one wykorzystywane w celu przesuwania (włączania do łuku) pojedynczych zębów lub określonych grup zębów. Ortodonta może zdecydować o ich użyciu, gdy konieczne jest zamknięcie szpar. Nie są to wszystkie zastosowania wyciągów – dzięki nim można też dopasować do siebie zęby górne i dolne. Inaczej mówiąc, aparat ortodontyczny wraz z wyciągami pozwala wyrównać zgryz.

Jakie są skutki nieprawidłowego korzystania z gumek ortodontycznych? Zęby nie będą przesuwać się w odpowiednim kierunku. Przeciwnie – mogą ustawić się w niewłaściwej pozycji. Stąd tak ważne są wizyty kontrolne, podczas których ortodonta może stwierdzić, czy leczenie przebiega zgodnie z założonym planem.

Jak długo trzeba nosić wyciągi ortodontyczne?

Gumki ortodontyczne są aktywnym elementem ortodontycznym, czyli oddziałują na łuki zębowe. Im częściej są noszone, tym lepsze efekty można uzyskać. Najczęściej ortodonci zalecają pacjentom korzystanie z wyciągów ortodontycznych przez całą dobę. Ponieważ mogą one utrudniać spożywanie posiłków, to pacjentom nie zaleca się ich zdejmowania przed jedzeniem. Dlaczego? Wiadomo, że jedzenie z gumkami może skrócić czas leczenia.

Jak długo należy korzystać z wyciągów ortodontycznych? O korzystaniu przez pacjenta z wyciągów ortodontycznych decyduje ortodonta. Czasem korzystanie z wewnątrzustnych wyciągów konieczne jest przez cały okres leczenia, a w niektórych przypadkach wyłącznie przez pewien okres.

Skorzystaj z oferty naszego gabinetu i zapewnij sobie prosty uśmiech. Jeżeli Twoje zęby są dla Ciebie źródłem kompleksów, czas to zmienić. Zacznij od konsultacji ortodontycznej w naszym Centrum i dowiedz się, czy i jaki aparat ortodontyczny będzie dla Ciebie najlepszy – to pierwszy krok do zdrowego uśmiechu.

Jak należy prawidłowo zmieniać wyciągi ortodontyczne?

Pacjenci uczą się zmieniać gumki ortodontyczne podczas wizyty u ortodonty. Nie jest to czynność skomplikowana, ale wymaga wprawy. W pierwszych dniach większość osób zakłada wyciągi, korzystając z tzw. nakładacza. W zmianie gumek pomaga również lustro – widząc haczyki, pacjentowi łatwiej nałożyć na nie gumki.

Wyciągi ortodontyczne należy zmieniać zgodnie z zaleceniami lekarza, zawsze po dokładnym oczyszczeniu zębów i aparatu. Gumki ortodontyczne umieszcza się na specjalnych haczykach, które w czasie leczenia ortodontycznego mogą być przesuwane.

Jak często zmieniać wyciągi ortodontyczne?

Stały aparat ortodontyczny składa się z kilku elementów, w tym drutów (łuków), zamków, zaczepów i pierścieni. Elementy te zakłada i – w razie konieczności – wymienia w czasie poszczególnych wizyt kontrolnych ortodonta. Na co dzień wyciągi ortodontyczne zmienia pacjent zgodnie z wytycznymi lekarza. Jak często należy zmieniać wyciągi ortodontyczne?

Gumki ortodontyczne bardzo szybko tracą elastyczność, a to właśnie ta właściwość powoduje, że są one w stanie skutecznie wyrównać łuki zębowe. Regularna wymiana wyciągów jest zatem niezbędna, aby leczenie było skuteczne. Najczęściej czynność tę należy powtarzać co 3-4 godziny, czyli po każdym posiłku i wyszczotkowaniu zębów.

Prosty uśmiech jest w Twoim zasięgu. Centrum Ortolingwa powstało z myślą o pacjentach w różnym wieku, których łączy wspólny cel – chęć cieszenia się estetycznym uśmiechem. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do leczenia ortodontycznego lub masz pytania, zapraszamy do kontaktu. Podczas konsultacji rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Dowiedz się więcej na temat leczenia ortodontycznego: