Aby skorygować wadę zgryzu, ortodonci stosują aparaty ortodontyczne. W niektórych przypadkach konieczne jest też użycie wyciągów ortodontycznych. Czeka Cię leczenie ortodontyczne? Dowiedz się, w jakim celu zakłada się wyciągi ortodontyczne i jak należy je prawidłowo użytkować, aby uzyskać zamierzony efekt – piękny, prosty uśmiech.

Czym są wyciągi ortodontyczne?

Zauważyłeś, że niektórzy pacjenci – poza aparatem ortodontycznym – korzystają również z lateksowych gumek zaczepionych między górnym a dolnym aparatem? To właśnie wewnątrzustne wyciągi ortodontyczne. W odróżnieniu od innych elementów aparatu ortodontycznego są one ruchome – można je usunąć w dowolnym momencie.

Prawidłowego zakładania i usuwania gumek ortodontycznych pacjent uczy się w czasie wizyty ortodontycznej. Od jego dyscypliny i dokładności zależy, czy leczenie ortodontyczne zostanie ukończone w planowanym terminie.

Wewnątrzustne i zewnątrzustne wyciągi ortodontyczne

Są dwa rodzaje wyciągów ortodontycznych – wewnątrzustne i zewnątrzustne. Te pierwsze to właśnie lateksowe gumki ortodontyczne. Są one bardziej popularne i częściej spotykane u pacjentów. Za ich pomocą możliwe jest wprowadzenie zębów do łuku. Wewnątrzustne wyciągi ortodontyczne różnią się między sobą rozmiarami oraz siłą, z jaką działają na łuki zębowe.

Ortodonci korzystają również z zewnętrznych wyciągów ortodontycznych. Do takich należą headgear i maska twarzowa Delaire’a. Stosuje się je jednak w bardziej skomplikowanych przypadkach, a dokładniej wówczas, gdy konieczne jest cofnięcie lub wysunięcie szczęki.

Korzystanie zarówno z wewnątrzustnych, jak i zewnątrzustnych wyciągów ortodontycznych może powodować dyskomfort u pacjentów bardziej wrażliwych na ból. Aby go zminimalizować, wystarczy, że pacjent będzie zmieniał gumki zgodnie z zaleceniami lekarza. Im szybciej zęby przyzwyczają się do działającej na nie siły, tym dyskomfort będzie mniejszy.

Po co są gumki w aparacie ortodontycznym?

Aparat ortodontyczny prostuje zęby. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu sił, które stopniowo przesuwają zęby w pożądanym kierunku. Nie wszyscy pacjenci zgłaszający się do gabinetów ortodontycznych mają kłopot wyłącznie z krzywymi zębami – często jest to problem występujący łącznie z przodozgryzem, tyłozgryzem czy zgryzem otwartym. Wówczas też konieczne jest zastosowanie wyciągów ortodontycznych.

Wyciągi ortodontyczne stosuje się u pacjentów, u których niezbędne jest wyrównanie zgryzu, czyli dopasowanie względem siebie górnych i dolnych zębów. Podobnie jak stały aparat ortodontyczny, elastyczne wyciągi działają na zgryz z określoną siłą, powodując, że łuki zębowe zaczynają się względem siebie dopasowywać.

Jak długo trzeba nosić wyciągi ortodontyczne?

Gumki ortodontyczne są aktywnym elementem ortodontycznym, czyli oddziałują na łuki zębowe. Im częściej są noszone, tym lepsze efekty można uzyskać. Najczęściej ortodonci zalecają pacjentom korzystanie z wyciągów ortodontycznych przez całą dobę. Ponieważ mogą one utrudniać spożywanie posiłków, to pacjentom nie zaleca się ich zdejmowania przed jedzeniem. Dlaczego? Wiadomo, że jedzenie z gumkami może skrócić czas leczenia.

Jak długo należy korzystać z wyciągów ortodontycznych? O korzystaniu przez pacjenta z wyciągów ortodontycznych decyduje ortodonta. Czasem korzystanie z wewnątrzustnych wyciągów konieczne jest przez cały okres leczenia, a w niektórych przypadkach wyłącznie przez pewien okres.

Jak należy prawidłowo zmieniać wyciągi ortodontyczne?

Pacjenci uczą się zmieniać gumki ortodontyczne podczas wizyty u ortodonty. Nie jest to czynność skomplikowana, ale wymaga wprawy. W pierwszych dniach większość osób zakłada wyciągi, korzystając z tzw. nakładacza. W zmianie gumek pomaga również lustro – widząc haczyki, pacjentowi łatwiej nałożyć na nie gumki.

Wyciągi ortodontyczne należy zmieniać zgodnie z zaleceniami lekarza, zawsze po dokładnym oczyszczeniu zębów i aparatu. Gumki ortodontyczne umieszcza się na specjalnych haczykach, które w czasie leczenia ortodontycznego mogą być przesuwane.

Jak często zmieniać wyciągi ortodontyczne?

Stały aparat ortodontyczny składa się z kilku elementów, w tym drutów (łuków), zamków, zaczepów i pierścieni. Elementy te zakłada i – w razie konieczności – wymienia w czasie poszczególnych wizyt kontrolnych ortodonta. Na co dzień wyciągi ortodontyczne zmienia pacjent zgodnie z wytycznymi lekarza. Jak często należy zmieniać wyciągi ortodontyczne?

Gumki ortodontyczne bardzo szybko tracą elastyczność, a to właśnie ta właściwość powoduje, że są one w stanie skutecznie wyrównać łuki zębowe. Regularna wymiana wyciągów jest zatem niezbędna, aby leczenie było skuteczne. Najczęściej czynność tę należy powtarzać co 3-4 godziny, czyli po każdym posiłku i wyszczotkowaniu zębów.