Zostałeś zakwalifikowany do leczenia ortodontycznego? Jeżeli rozpoznane wady zgryzu będą leczone przy pomocy standardowego aparatu, przed Tobą wybór ligatur ortodontycznych. Poznaj kolory ligatury i dowiedz się, które z nich są polecane, a które odradzane pacjentom.

 

Czym są ligatury ortodontyczne i po co się je stosuje?

Ligatury ortodontyczne to gumki zakładane na zamki aparatu. Ich celem jest utrzymanie łuku w zamkach. Dzięki obecności gumek łuki nie przesuwają się w dowolnym kierunku, ale tym wytyczonym przez ortodontę. Ligatury nie działają przy tym tak jak wyciągi ortodontyczne – nie oddziałują one na poszczególne zęby w łuku.

Dla ligatur ortodontycznych charakterystyczne jest to, że:

  • Szybko tracą one swoje właściwości. Z tego względu niezbędna jest ich częsta wymiana. Częsta, czyli na każdej wizycie kontrolnej.
  • Mogą ulegać przebarwieniom. Dotyczy to zwłaszcza ligatur w jasnych odcieniach. Z kolei transparentne ligatury mogą zżółknąć.
  • Płowieją pod wpływem codziennej higieny. Po kilku tygodniach granatowe czy ciemnozielone ligatury będą miały mniej intensywny kolor.

Nie we wszystkich aparatach jest konieczne stosowanie ligatur. W naszym gabinecie proponujemy pacjentom również aparaty stałe samoligaturujące. Jednak leczenie prowadzone przy użyciu standardowego aparatu ortodontycznego oznacza, że pacjent będzie na każdej wizycie kontrolnej wybierał kolory ligatur. Jaki kolor ligatur sprawdzi się najlepiej?

Kolory ligatur – jakie wybrać?

Współcześnie ligatury ortodontyczne są produkowane w całej palecie barw, z czego szczególnie zadowoleni są najmłodsi pacjenci gabinetów ortodontycznych. Dla wyniku leczenia kolory ligatur nie mają żadnego znaczenia – kolor nie wpływa na właściwości i funkcjonalność materiału, którego używa się do ich produkcji.

Młodsi pacjenci często wybierają ligatury w różnych odcieniach, dzięki czemu zyskują „kolorowy uśmiech”. Z kolei starsze osoby rozważniej wybierają barwę ligatur, szczególnie gdy zależy im na dyskretnym leczeniu, czyli zminimalizowaniu widoczności aparatu. Kolor ligatur wpływa na percepcję koloru zębów.

Czeka Cię założenie aparatu ortodontycznego? Nie jesteś zadowolony z koloru, który wybrałeś ostatnio? Sprawdź, jak poszczególne odcienie ligatur komponują się z aparatem ortodontycznym.

Bordowe ligatury do aparatu

To jeden z chętniej wybieranych przez pacjentów kolorów gumek. Bordowe ligatury dobrze prezentują się na zębach. Mimo że kolor jest żywy, to nie powoduje, że zęby wyglądają na brudne (jak często ma to miejsce w przypadku czarnych ligatur). Dodatkowo bordowe ligatury w zestawieniu z białymi zębami charakteryzują się dużym kontrastem, co odpowiada wielu pacjentom.

Fioletowe ligatury do aparatu

Jeżeli nie obawiasz się intensywnych kolorów, to wartym uwagi wyborem będą fioletowe ligatury. To jeden z tych ciemniejszych odcieni, które na zębach prezentują się dobrze. Ponieważ fioletowe ligatury przykuwają uwagę, to nie zaleca się ich wszystkim pacjentom. Osoby, które np. mają problem z kamieniem na zębach, powinny wybrać ligatury w innym kolorze.

Szare ligatury do aparatu

Szare ligatury są polecane dorosłym pacjentom gabinetów ortodontycznych, którym zależy na tym, aby aparat nie rzucał się w oczy. Ligatury w odcieniach szarości dobrze komponują się z metalowymi częściami aparatu. Dzięki neutralności ten kolor na stałe zagościł w palecie kolorystycznej ligatur proponowanych w gabinetach ortodontycznych.

Srebrne ligatury do aparatu

To alternatywa dla szarych ligatur. Srebrne ligatury „wtapiają” się w aparat ortodontyczny, dzięki czemu zapewniają komfort dorosłym pacjentom. Są one też w mniejszym stopniu narażone na przebarwienia niż inne ligatury w jasnych odcieniach. To sprawia, że srebrne ligatury są bardzo popularne wśród pacjentów.

Czerwone ligatury do aparatu

To opcja dla odważnych. Czerwone ligatury doskonale prezentują się na zadbanych zębach, np. tuż po higienizacji. Ligatury o intensywnym odcieniu czerwieni mogą z czasem stracić barwę. Z tego względu nie są polecane osobom aktywnym zawodowo, które przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu.

Jaki wybrać kolor ligatur ortodontycznych?

Wybór koloru ligatur ortodontycznych to kwestia indywidualna. Jeżeli chcesz, aby Twoje zęby wyglądały na bielsze, zdecyduj się na ligatury w odcieniu niebieskiego. Jeżeli z uwagi na aktywność zawodową Twoim priorytetem jest dyskretne leczenie ortodontyczne, wybierz srebrne lub szare ligatury.

O pomoc w doborze ligatur możesz poprosić też ortodontę. W Specjalistycznym Centrum Ortodoncji Ortolingwa zaproponujemy Ci jeden z kilku aparatów ortodontycznych i – w razie konieczności – wskażemy kolory ligatur, które nie wpłyną negatywnie na Twoją pewność siebie podczas leczenia ortodontycznego.

Dowiedz się więcej o leczeniu ortodontycznym: