Na leczenie ortodontyczne zawsze jest dobra pora. Nie powinniśmy zatem zwlekać z jego podjęciem, tłumacząc się np. zbyt młodym lub odwrotnie – zbyt dojrzałym wiekiem. Sięgając po aparat ortodontyczny, inwestujemy zarówno w nasze zdrowie, jak i w urodę, dlatego też im wcześniej poddamy się procesowi korekty wady zgryzu, tym szybciej będziemy mogli się cieszyć oczekiwanymi efektami. Oczywiście, jak w każdej sytuacji, tak i tutaj istnieją pewne wyjątki i przesłanki do wykluczenia, czy też opóźnienia leczenia ortodontycznego. O nich także piszemy. Zacznijmy jednak od standardowych przypadków.

Nowoczesna ortodoncja oferuje dzisiaj pacjentom cały wachlarz aparatów, bardziej lub mniej widocznych, jednak niezmiennie gwarantujących piękny, zdrowy uśmiech. Aparaty noszą wszyscy – dzieci i dorośli, gwiazdy telewizji, celebryci, biznesmeni. Ładne zęby stały się po prostu modne. Względy estetyczne to podstawowy powód, dla którego decydujemy się na prostowanie zębów. Pamiętajmy jednak, że korygowanie zgryzu to decyzja przede wszystkim dla naszego zdrowia, natomiast krzywe zęby… szkodzą zdrowiu!

Aparat ortodontyczny przywróci nam piękny uśmiech i zadba o zdrowie!

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne i korektę zgryzu aparatem? Otóż nierówno ustawione zęby oraz wszelkiego typu wady zgryzu to nie tylko kwestia zaburzonej estetyki, ale przede wszystkim większe ryzyko wystąpienia chorób zębów oraz przyzębia. Osoby z nieprawidłowym zgryzem są bardziej narażone na próchnicę oraz stany zapalne lub ropnie dziąseł. Krzywe zęby po prostu trudniej czyścić. Dodatkowo, jeśli zęby są niewłaściwie ustawione, podczas jedzenia ich powierzchnie nadmiernie się ścierają, co jeszcze pogłębia wadę zgryzu. To także najprostsza droga do wystąpienia zwyrodnień stawów skroniowo-żuchwowych. A co może aparat ortodontyczny? Poza prawidłowym ustawieniem naszych zębów, aparat minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób występujących w obrębie jamy ustnej. Dorosłych z pewnością ucieszy fakt, że odtworzenie prawidłowych relacji zębowych będące efektem leczenia ortodontycznego, pozwala na podparcie tkanek miękkich, wygładzenie zmarszczek i powiększenie wizualne ust, zapewniając młody wygląd całej twarzy. W przypadku noszenia aparatu przez dziecko zyskujemy m.in. efekt wyeliminowania negatywnych nawyków, takich jak np. ssanie kciuka.

Im szybciej podejmiemy decyzję o leczeniu ortodontycznym, tym lepiej

Bowiem u dorosłych korekta zgryzu zwykle trwa nieco dłużej niż u dzieci czy młodzieży – bardziej uwapnioną kość po prostu trudniej uformować. Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u ortodonty? Najlepiej pomiędzy 3. a 6. rokiem życia dziecka. Oczywiście nie będzie to raczej moment do realizacji jakiejkolwiek korekty, jednak pierwsza wizyta w tak wczesnym okresie pozwoli specjaliście m.in. na ustalenie, czy nie ma wad w ukształtowaniu szczęki dziecka. Lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu – korekcie przy zastosowaniu aparatu, czy też wyznaczeniu kolejnej wizyty, np. za rok lub po wymianie zębów przednich mlecznych na stałe.

Pamiętajmy, że jedynie 20% zidentyfikowanych wad zgryzu to wady wrodzone. Pozostała część to wady nabyte. Im wcześniej zareagujemy, tym krótszy i mniej inwazyjny będzie proces leczenia ortodontycznego.

Idealny moment na kolejne wizyty u lekarza ortodonty to czas pomiędzy 7. a 9. oraz 10. a 12. rokiem życia dziecka. Jeśli jednak zauważymy u naszej pociechy niepokojące objawy w postaci:

  • odstępstw od prawidłowego sposobu zwierania się zębów,
  • opóźnień w wyrzynaniu się ząbków,
  • obecności większej liczby zębów lub ich zupełnego braku,
  • niezwyczajnego kształtu, wielkość lub ułożenia zębów

powinniśmy natychmiast udać się do specjalisty. Warto pamiętać, że wady zgryzu to nie tylko kwestia estetyki (chociaż w skrajnych przypadkach może dojść do zaburzeń rysów twarzy dziecka). Otóż zaburzenia w tym zakresie mogą skutkować między innymi zakłóceniami w oddychaniu, odcinaniu kęsów pokarmu, przeżuwaniu, połykaniu, a także w procesie poprawnego, wyraźnego mówienia.

Na czym polega leczenie ortodontyczne u dzieci?

Założenie aparatu u dziecka dotyczy korekty wad i nieprawidłowości związanych ściśle z wiekiem małego pacjenta. Standardowo, do 11-12 roku życia dziecka, ortodonta pracuje nad wyrównaniem proporcji szczęk, np. pobudza ich wzrost, rozszerza łuki. Samo prostowanie i wyrównywanie zębów realizowane jest później, dopiero gdy dziecko ma już wszystkie zęby stałe, a zatem w okolicach 12-14 roku życia.

Kto musi zrezygnować lub opóźnić proces leczenia aparatem ortodontycznym?

Przesłanką wykluczającą leczenie aparatem ortodontycznym są choroby związane z obniżoną odpornością, takie jak np. białaczka. Aparatów nie zaleca się także osobom:

  • przyjmującym leki na osteoporozę lub inne preparaty wpływające na strukturę kości,
  • z postępującą chorobą przyzębia (konieczne jest jej pełne wyleczenie).
  • Opóźnienie w podjęciu leczenia z pewnością przyniosą:
  • zaburzenia hormonalne oraz cukrzyca – tutaj konieczne jest wyrównanie poziomu – odpowiednio hormonów, czy też cukru;
  • zanik kości oraz zęby rozchwiane – tutaj możemy podjąć się leczenia ortodontycznego dopiero po 3-6 miesiącach od wyleczenia wskazanych chorób.

Jak aparat dla dorosłego, a jaki dla dziecka?

Zasadniczy podział wśród aparatów ortodontycznych rozróżnia aparaty ruchome (wyjmowane) oraz stałe. I to te pierwsze dedykowane są najmłodszym pacjentom, którzy mają zęby mleczne lub mieszane. Aparaty stałe będą dobrym rozwiązaniem dla dzieci nieco starszych, młodzieży oraz dorosłych. Tutaj wiek nie gra roli, a skuteczność i precyzja leczenia spełniają oczekiwania wszystkich pacjentów.

Aparat ruchomy dziecko powinno nosić przez 12-14 godzin na dobę, najczęściej przez okres od 1,5 roku do 2 lat. Pamiętajmy, że tutaj na skuteczność leczenia wpływ ma współpraca małego pacjenta. Nieregularnie noszony aparat nie przyniesie bowiem rezultatów, jakich oczekujemy. Aparaty wyjmowane pozwalają głównie na eliminowanie wad w obrębie szczęki. Krzywe zęby, po usunięciu wady zgryzu za pomocą aparatu ruchomego, prostowane są po założeniu aparatu stałego.

Przeczytaj więcej o leczeniu ortodontycznym: