Proste zęby i prawidłowy zgryz to nie tylko kwestia estetyki i pięknego uśmiechu, ale także, a może nawet przede wszystkim kwestia naszego zdrowia. Otóż leczenie ortodontyczne zastosowane w celu przywrócenia prawidłowego zgryzu i wyprostowania naszych zębów pozwala zminimalizować ryzyko próchnicy oraz chorób przyzębia, a także zapobiega zwyrodnieniom stawów skroniowo – żuchwowych. A dla przeprowadzenia leczenia ortodontycznego konieczny jest oczywiście odpowiedni aparat. Jaki jednak wybrać?

Aparat ortodontyczny to rozwiązanie pozwalające na skuteczne i nieinwazyjne korygowanie wad zgryzu. Odpowiednio dobrany jest nie tylko gwarancją efektywnego leczenia, ale także dobrego samopoczucia pacjenta. Co więcej, ostatnio można zauważyć, że nie tylko piękne zęby są w modzie, ale także noszenie aparatu ortodontycznego! Jak jednak wybrać odpowiedni aparat ortodontyczny?

Aparaty ortodontyczne – spośród czego możemy wybierać?

Aparaty ortodontyczne, które mamy obecnie do dyspozycji w leczeniu wad zgryzu, to rozwiązania różniące się pomiędzy sobą między innymi estetyką, zastosowanym do produkcji aparatu materiałem, techniką wykonania, a także możliwościami w zakresie swobodnego posługiwania się aparatem, tj. jego samodzielnym zdejmowaniem i zakładaniem przez pacjenta. To właśnie ostatnia cecha zasadniczo różnicuje dostępne rozwiązania, dzieląc aparaty na stałe i ruchome. Tego rodzaju aparatom przyjrzymy się nieco bliżej.

Aparaty ruchome

Aparaty ortodontyczne ruchome (określane także, jako czynnościowe) to rozwiązanie polecane przede wszystkim dzieciom do 8 roku życia oraz ewentualnie młodszym nastolatkom (do 12 roku życia), którym jeszcze wyrzynają się zęby stałe. Ich podstawowym zadaniem jest pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki w korzystnym kierunku. Jeśli leczenie aparatem ruchomym zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie, mamy dużą szansę na wyeliminowanie konieczności późniejszego ewentualnego leczenia metodą ekstrakcji. Tego typu leczenie skutecznie chroni małego pacjenta przed wadami zgryzu i problemami ortodontycznymi w wieku dorosłym.

Warto tutaj dodać, że aparat ruchomy może przynosić naprawdę znakomite efekty w leczeniu wad zgryzu. Jednak warunkiem koniecznym dla uzyskania takich rezultatów jest noszenie aparatu co najmniej przez kilka godzin w ciągu dnia oraz w nocy. Niedopełnienie tego warunku, np. poprzez jedynie nocne noszenie aparatu, niestety nie daje oczekiwanych rezultatów.

Aparaty ruchome to rozwiązanie, które nie generuje praktycznie żadnych przeciwwskazań.  A te przeznaczone dla dzieci są najczęściej kolorowe, a nawet zdobione postaciami z ulubionych bajek, co zdecydowanie zachęca małych pacjentów do sumiennego noszenia aparatu.

Aparaty stałe

Aparaty ortodontyczne stałe dedykowane są starszym pacjentom, ponieważ mają zastosowanie w przypadku zębów stałych. Tutaj to lekarz ortodonta zakłada i zdejmuje aparat, którego części przytwierdzane są do zębów specjalnym klejem. Typowy aparat stały składa się z:

  • przyklejanych do zębów zamków,
  • pierścieni,
  • łuków ortodontycznych (sprężystych drucików)
  • ligatur, czyli gumek utrzymujących łuk ortodontyczny w zamkach.

Wśród dostępnych na rynku aparatów stałych, najczęściej występujące rodzaje to:

  • aparaty lingwalne (określane także jako niewidoczne lub językowe) – idealne rozwiązanie, kiedy oczekujemy wysokiej estetyki i prawdziwie dyskretnej metody leczenia.  Aparaty te są praktycznie niezauważalne, a jednocześnie wyróżniają się znakomitą skutecznością;
  • aparaty bezligaturowe, czyli rozwiązanie polegające na zamykaniu łuku w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki, a nie przywiązywaniu go gumką – ligaturą. To dobra propozycja dla osób, które chcą skrócić czas leczenia oraz ograniczyć ilość wizyt kontrolnych w gabinecie ortodontycznym. Tego typu aparat umożliwia także łatwiejszą higienę jamy ustnej podczas leczenia, stąd też jest to z pewnością rozwiązanie wyróżniające się sporym komfortem.
  • aparaty estetyczne (zamki estetyczne) – tego typu propozycja to aparaty dostępne w różnorodnych odcieniach, które pozwalają na precyzyjne dopasowanie do koloru zębów pacjenta. Istotną kwestią jest tutaj ryzyko pojawiania się przebarwień na gumkach aparatu, dlatego wskazane jest, aby unikać podczas leczenia aparatem wybranych przypraw, potraw, czy też napojów mogących nieestetycznie zabarwiać gumki.
  • aparaty metalowe – srebrne, złote lub powlekane specjalną emalią w kolorze zęba. Rozwiązanie trwałe i łatwe do zdjęcia po zakończeniu leczenia.

Dowiedz się więcej o leczeniu ortodontycznym: