Na rozwój zgryzu u dziecka wpływ ma wiele czynników, w tym nieprawidłowe przyzwyczajenia. Właśnie dlatego rodzice mogą skutecznie uchronić dziecko przed wadami zgryzu. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby Twój maluszek miał prawidłowy zgryz.

Dlaczego warto dbać o zgryz?

Wady zgryzu utrudniają procesy fizjologiczne, np. oddychanie i mówienie. Nieprawidłowy stosunek łuków zębowych szczęki i żuchwy prowadzi również do kłopotów z układem pokarmowym – spożywane produkty nie są prawidłowo rozdrobnione. Wreszcie, wady zgryzu przyczyniają się do rozwoju wad postaw. To z kolei może wywoływać bóle głowy czy szumy uszne.

Dbanie o prawidłowy zgryz dziecka oznacza brak poważnych problemów w przyszłości. Na to, czy u maluszka nie rozwiną się wady zgryzu, duży wpływ mają rodzice. Przodozgryz czy zgryz otwarty – do rozwoju tych wad zgryzu u dzieci przyczyniają się m.in. szkodliwe nawyki, którym rodzice mogą skutecznie zapobiec.

Jak dbać o zgryz u dziecka od pierwszych dni jego życia?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wady zgryzu u dziecka, warto wdrożyć profilaktykę już od pierwszych dni jego życia. Na rozwój układu mięśniowego ogromny wpływ ma to, w jaki sposób maluszek leży. Ponieważ pierwszy rok życia spędza on głównie w łóżeczku lub wózku, warto zwrócić uwagę na to, czy nie śpi on z główką odchyloną do tyłu.

Na rozwój żuchwy i szczęk wpływ ma również sposób karmienia dziecka. Na wady zgryzu szczególnie narażone są dzieci karmione butelką. Jeżeli jest ona ułożona pionowo lub ma zbyt duży otwór, dojdzie do zwężenia żuchwy, a to z kolei spowoduje, że zęby będą na siebie nachodzić.

Rozszerzając dziecku dietę, rodzice powinni pamiętać o twardych produktach (np. owocach, warzywach), bo ich chrupanie korzystnie wpływa na rozwój mięśni żujących. Dieta dziecka powinna być też pełnowartościowa. Dla rozwoju zgryzu i zębów szczególne znaczenie ma witamina D.

Jak zmienić szkodliwe nawyki u dziecka?

Rodzice u swoich dzieci często zauważają szkodliwe nawyki. Do takich należą m.in. ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci. Te przyzwyczajenia negatywnie wpływają na zgryz, dlatego warto oduczyć ich dziecka. Nie jest to sprawa prosta – wymaga cierpliwości. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy nawyk nie jest sposobem na rozładowanie napięcia. Przykładowo dziecko może obgryzać paznokcie, gdy się zdenerwuje.

Sposobem na wyeliminowanie u dziecka szkodliwych nawyków jest m.in. odwracanie jego uwagi. Jeżeli dziecko ssie kciuk, pomóc mogą specjalne specyfiki z apteki. Mają one na tyle nieprzyjemny smak, że skutecznie zniechęca do powtarzania tej czynności.

Kiedy jest dobry moment, aby odwiedzić stomatologa i ortodontę?

Prawidłowy zgryz zębów u dzieci zależy również od higieny jamy ustnej. Dbać należy już o zęby mleczne – regularne konsultacje ze stomatologiem to podstawa. Dzięki temu, że dziecko nie trafi po raz pierwszy do dentysty dopiero wówczas, gdy będzie skarżyć się na ból zęba, nie będzie miało złych skojarzeń.

Kiedy należy wybrać się do dentysty i ortodonty? Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna mieć miejsce najpóźniej ok. 18. miesiąca życia dziecka, a najlepiej tuż po pojawieniu się u niego pierwszego ząbka. Do ortodonty należy umówić się trochę później, gdy dziecko będzie w wieku przedszkolnym.

Szukasz ortodonty w Krakowie? Zapraszamy do Specjalistycznego Centrum Ortodoncji Ortolingwa2. Zajmujemy się leczeniem zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Niemowlak

Prawidłowy zgryz u dziecka – profilaktyka na pierwszym miejscu

Leczenie wad zgryzu u dzieci odbywa się przy pomocy ruchomych aparatów ortodontycznych, a czasem rodzice muszą korzystać ze wsparcia również innych specjalistów, np. logopedy. Niestety, najmłodsi szybko zniechęcają się do ćwiczeń. Z tego względu tak ważna jest profilaktyka i reagowanie na wszystkie niepokojące zjawiska. Im szybciej dziecko, u którego rodzice zauważyli np. wypadanie zębów mlecznych, trafi do ortodonty, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie musiało ono korzystać z aparatu ortodontycznego.

Rodzice, którzy chcą, aby ich dzieci miały prawidłowy zgryz, mogą też – najlepiej w formie zabawy – zachęcić je do wykonywania prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie narządu żucia (tzw. mioterapia). Częstotliwość i zakres wykonywania ćwiczeń należy skonsultować ze specjalistą.

Jak leczyć wady zgryzu?

Wady zgryzu nie zawsze muszą być nabyte – mogą być uwarunkowane genetycznie. Wówczas konieczne jest podjęcie leczenia ortodontycznego. Współczesna ortodoncja jest na tyle rozwinięta, że lekarze potrafią skutecznie pomóc nawet w trudnych przypadkach. Prawidłowy zgryz u dziecka jest przywracany za pomocą ruchomych aparatów ortodontycznych.

Efekty leczenia ortodontycznego w dużej mierze zależą od współpracy lekarza i pacjenta. Dzieci często zapominają o aparacie ortodontycznym, nie zawsze też chcą ćwiczyć mięśnie mimiczne. Z tego względu tak ważne jest odpowiednie podejście rodziców – powinni oni pilnować i zachęcać dziecko do wykonywania zaleceń ortodonty.

Dowiedz się więcej na temat leczenia ortodontycznego: