Czeka Cię leczenie ortodontyczne? Możesz mieć wiele obaw, w tym zastanawiać się, czy aparat ortodontyczny boli. Dowiedz się, które etapy leczenia – zakładanie, noszenie czy zdejmowanie stałego aparatu na zęby – wiążą się z dyskomfortem. Podpowiadamy też, co robić, gdy ból się pojawi.

Czy zakładanie aparatu na zęby boli?

Upraszczając, można powiedzieć, że zakładanie aparatu ortodontycznego wymaga następujących etapów: oczyszczenia zębów, przyklejenia zamków ortodontycznych i zamocowania łuku. U niektórych pacjentów konieczne jest jednak wykonanie dodatkowych czynności, np. umieszczenie między zębami gumek separacyjnych. Jeżeli chcesz bardziej szczegółowo poznać proces zakładania aparatu ortodontycznego, zapoznaj się z naszym artykułem: Ile trwa zakładanie aparatu ortodontycznego i jak przebiega?

Czy zakładanie aparatu boli? Rozróżnić trzeba dwa etapy:

  • Zakładanie wspomnianych gumek separacyjnych. Tę czynność pacjenci mogą odczuć, bo separatory mają na celu utworzenie przestrzeni między zębami – towarzyszy temu uczucie rozpychania.
  • Mocowanie zamków i łuków. Ból zębów przy zakładaniu aparatu praktycznie nie występuje, bo związane z tym czynności obejmują jedynie przyklejenie zamków na zęby i założenie łuku, w czym ortodonci mają wprawę.

Odpowiadając na pytanie, czy zakładanie aparatu boli, można powiedzieć, że najczęściej proces ten jest bezbolesny. U większości pacjentów zakładanie aparatu nie jest poprzedzone założeniem gumek separacyjnych, które mogą być źródłem dyskomfortu i bólu.

Dlaczego i jak długo bolą zęby po założeniu aparatu?

Mimo że samo zakładanie stałego aparatu ortodontycznego nie boli, to ból może pojawić się już po założeniu aparatu ortodontycznego. Z jakiego powodu i jak długo bolą zęby po założeniu aparatu?

Powodem, dla którego po założeniu aparatu występuje ból zębów (a właściwie dziąseł i przyzębia) jest proces adaptacji. Na zęby w obrębie kości po raz pierwszy zaczynają działać zewnętrzne siły, które powodują ich przemieszczanie się. Mimo że nasilenie dyskomfortu zależy od indywidualnej wrażliwości, to właśnie ten etap leczenia jest dla większości pacjentów najtrudniejszy. Okresowo silniejszy ból może pojawić się też w trakcie spożywania posiłków, a zwłaszcza podczas rozgryzania pokarmu.

Jak długo bolą zęby po założeniu aparatu? Większość pacjentów przestaje odczuwać ból w okresie od kilku dni do miesiąca, licząc od wizyty, na której aparat został założony.

Czy noszenie aparatu boli?

To kolejne pytanie, które jest zadawane przez wielu pacjentów. Zastanawiasz się, czy noszenie aparatu boli? Po procesie adaptacji korzystanie z aparatu ortodontycznego nie powinno być źródłem bólu. Jednak na uwadze trzeba mieć też dwie kwestie – są nimi:

  • Dieta. Przegryzanie orzechów czy innych twardych produktów spożywczych może nie tylko doprowadzić do uszkodzenia aparatu, ale również wywołać ból.
  • Wizyty kontrolne. Po każdej wizycie kontrolnej ból może chwilowo powrócić. Ma to związek z regulacją zamków przez ortodontę.

Podsumowując: ból zębów przy aparacie ortodontycznym powinien pojawić się jedynie po wizycie kontrolnej i jest to naturalne zjawisko – ma związek z czynnościami wykonanymi przez ortodontę. W innych przypadkach dyskomfort może być spowodowany nieprzestrzeganiem przez pacjenta zaleceń, np. co do diety.

Ból zębów po założeniu aparatu – jak go złagodzić?

Mimo że ból zębów po założeniu aparatu jest naturalną reakcją organizmu na ingerencję ortodonty, to dyskomfort może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zniwelować ból w pierwszych dniach po założeniu aparatu.

Jak złagodzić ból po założeniu aparatu – sprawdzone metody:

  • Przejście na dietę płynną. Aby nie nasilać bólu, w pierwszych dniach noszenia aparatu warto odstawić twarde produkty i stosować dietę płynną – soki, zupy, koktajle warzywne i owocowe.
  • Zaopatrzenie się w środki przeciwbólowe.
  • Korzystanie z wosku ortodontycznego. Źródłem bólu mogą być uszkodzenia błony śluzowej spowodowane przez elementy aparatu ortodontycznego. Wówczas rozwiązaniem jest użycie wosku.
  • Stosowanie ziołowych płukanek. W walce z bólem pomóc mogą też schłodzone napary z mięty czy szałwii o działaniu m.in. odkażającym.
  • Spożywanie zimnych napojów. Regularne sięganie po schłodzone napoje może przynieść ulgę w bólu.

Chociaż ból po założeniu aparatu ortodontycznego nie jest niczym przyjemnym, to jest też dobrym znakiem – aparat zaczął oddziaływać na struktury kostne.

Czy zdejmowanie aparatu boli?

Skoro zakładanie aparatu stałego nie boli, to czy jego zdejmowanie również jest bezbolesne? Owszem – zdejmowanie aparatu ortodontycznego nie jest źródłem bólu dla pacjenta. Bardzo wrażliwe osoby mogą odczuwać dyskomfort, ale nie jest on na tyle silny, aby sięgać po środki przeciwbólowe czy znieczulenie. Ponieważ zdejmowanie aparatu ortodontycznego wiąże się często z emocjami, pacjenci zwykle nie zwracają uwagi na niedogodności.

Masz krzywe zęby, które sprawiają, że rzadko się uśmiechasz? Pierwszy krok do tego, aby odzyskać ładny uśmiech i pewność siebie to wizyta w gabinecie ortodontycznym. Jeżeli interesuje Cię założenie aparatu stałego w Krakowie, zapraszamy do kontaktu.