W początkowym etapie leczenia ortodontycznego lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, wykonuje badanie kliniczne i pobiera wyciski zębów. Jak się robi wycisk zębów? Czy proces pobierania wycisków zębów jest bolesny? Dowiedz się więcej o tym niezbędnym etapie leczenia ortodontycznego.

Wycisk zębów – co to jest?

Wycisk zębów to aktualnie jedna z najpopularniejszych metod uzyskania informacji o stanie uzębienia pacjenta. Wyciski zębów pobiera się przed rozpoczęciem leczenia, np. wyciski ortodontyczne stanowią podstawę do opracowania planu terapii ortodontycznej. Z tego względu wycisk do aparatu ortodontycznego musi zostać wykonany precyzyjnie – od tego zależy adaptacja aparatu do uzębienia, a zatem jakość leczenia i komfort pacjenta.

Jak wskazuje nazwa, wyciski ortodontyczne wykorzystuje się w ortodoncji. Jednak zastosowanie wycisków zębów jest szersze. Wyciski zębów są wykorzystywane również w protetyce stomatologicznej – są niezbędne do przygotowania protez czy implantów.

Kiedy pobiera się wycisk zębów i ile to trwa?

Wielu pacjentom pobieranie wycisku zębów słusznie kojarzy się z początkowym etapem terapii w gabinecie ortodontycznym. Jednak leczenie ortodontyczne jest o tyle specyficzne, że wyciski zębów nie są pobierane tylko raz – pobranie wycisku zębów odbywa się też:

 • w trakcie leczenia ortodontycznego – przygotowane dzięki nim modele diagnostyczne pozwalają ortodoncie stwierdzić, czy terapia przebiega zgodnie z planem,
 • po zakończeniu leczenia ortodontycznego – pobieranie wycisku zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego pozwala zobrazować uzyskane rezultaty.

Ile trwa pobranie wycisku zębów? Zaledwie chwilę – około 5 minut. Pobieranie wycisku zębów to codzienność ortodontów, dzięki czemu mają oni w tym wprawę.

Jak się robi wycisk zębów?

Chociaż pobieranie wycisku zębów nie trwa długo, to czynność ta musi zostać wykonana precyzyjnie. Ponieważ istnieje wiele sposobów wykonania wycisków anatomicznych, każdy ortodonta może trochę inaczej wprowadzać czy wyjmować łyżkę z ust pacjenta.

Jak się robi wyciski zębów? W uproszczeniu proces ten przebiega następująco:

 • przygotowanie masy wyciskowej – stosowane w stomatologii masy są bezpieczne dla tkanek, często mają też przyjemny zapach i smak,
 • nałożenie masy na łyżkę wyciskową – to właśnie łyżki wyciskowe, na których znajduje się masa, pozwalają uzyskać wyciski zębów; ortodonta zawsze dobiera właściwą wielkość i rodzaj łyżki,
 • umieszczenie łyżki w jamie ustnej i dociśnięcie masy – rezultatem jest uzyskanie odbicia zgryzu, które posłuży do wykonania modeli ortodontycznych.

Po wyjęciu łyżki wyciskowej z ust pacjenta ortodonta ocenia wycisk zębów. Zdarza się, że konieczne jest powtórzenie całego procesu.

Wyciski zębów – po co się je wykonuje?

Ortodontyczne wyciski zębów pozwalają ortodoncie ocenić stan uzębienia pacjenta. Dysponując modelami diagnostycznymi, specjalista otrzymuje szereg informacji, dzięki czemu może ocenić choćby:

 • kształt i symetrię łuków zębowych,
 • ustawienie zębów w łukach zębowych,
 • wzajemne relacje między zębami,
 • klasy Angle’a i Bauma.

Wyciski zębów są też niezbędne do przygotowania aparatu ortodontycznego. Zarówno niewidoczne aparaty lingwalne, jak i tradycyjne aparaty stałe muszą być precyzyjnie dopasowane do uzębienia, aby leczenie ortodontyczne było skuteczne.

Modele ortodontyczne

Wyciski zębów służą do przygotowania modeli ortodontycznych. To właśnie na nich pracuje m.in. ortodonta. Biorąc pod uwagę przeznaczenie modeli ortodontycznych, wyróżnia się:

 • modele ortodontyczne diagnostyczne,
 • modele ortodontyczne robocze.

Poszczególne modele mogą być wykonane różnymi metodami. Bardzo popularne są modele gipsowe. Istnieje jednak możliwość wydrukowania modeli ortodontycznych na drukarce 3D.

Modele ortodontyczne diagnostyczne

Modele ortodontyczne diagnostyczne trafiają do rąk ortodontów. Służą do oceny zgryzu pacjenta i opracowania ścieżki leczenia ortodontycznego. Na podstawie modelu diagnostycznego ortodonta dokonuje też modyfikacji w planie leczenia (gdy istnieje taka konieczność) oraz sprawdza, jak przebiega proces korekty wady zgryzu.

Modele ortodontyczne robocze

Modele ortodontyczne robocze nie są wykorzystywane przez ortodontę, ale specjalistów projektujących aparaty ortodontyczne. To właśnie w oparciu o model roboczy przygotowuje się aparat ortodontyczny dla pacjenta. W leczeniu protetycznym modele robocze służą też do projektowania i wykonania protez lub implantów stomatologicznych.

Czy wycisk zębów boli?

Czeka Cię leczenie ortodontyczne i zastanawiasz się, czy wycisk zębów boli? Pobranie wycisków zębów nie jest bolesne, chociaż może pojawić się dyskomfort. Jego natężenie zależy od wielkości zastosowanej łyżki wyciskowej oraz wrażliwości podniebienia miękkiego. U pacjentów z bardzo wrażliwym podniebieniem miękkim może pojawić się odruch wymiotny.

Jaka jest cena wycisków ortodontycznych?

Wyciski ortodontyczne są integralnym etapem leczenia ortodontycznego. Z tego względu nie jest to usługa płatna dodatkowo. W Ortolingwa koszt wykonania wycisku do aparatu ortodontycznego jest uwzględniony w cenie konsultacji ortodontycznej.

Krzywe zęby to źródło Twoich kompleksów? Bez względu na wiek możesz odzyskać piękny uśmiech. W Ortolingwa specjalizujemy się w leczeniu ortodontycznym, które nie tylko zmienia położenie zębów, ale też przywraca pewność siebie. Umów się na konsultację, aby sprawdzić, jak może zmienić się Twój zgryz!