Ortodoncja przede wszystkim kojarzy się nam z aparatami ortodontycznymi. Aby jednak przywrócić pacjentowi prosty i ładny uśmiech, ortodonci korzystają z całej palety zabiegów. Jednym z nich jest stripping zębów. Dowiedz się, jakie rezultaty pozwala uzyskać tzw. piłowanie zębów.

Stripping zębów – co to jest i na czym polega?

Wielu pacjentów reaguje przerażeniem na sformułowanie „piłowanie zębów”. Tymczasem ta procedura, czyli właśnie stripping zębów (redukcja szkliwa), to jeden z zabiegów wykonywanych w gabinetach ortodontycznych. Na czym on polega?

Stripping ortodontyczny zębów polega na kontrolowanym i nieodwracalnym usunięciu cienkiej warstwy szkliwa w miejscach kontaktu zębów przy użyciu tarcz diamentowych (ścierających) lub pasków ściernych. Rezultatem zabiegu strippingu ortodontycznego jest zmiana szerokości zębów, przy czym nie jest ona duża – od 0,1 do 0,3 mm z każdej strony.

Stripping zębów – kto i kiedy go wykonuje?

O konieczności piłowania zębów u pacjenta decyduje ortodonta. Stripping zębów wykonuje się na różnych etapach leczenia w zależności od potrzeby. Najczęściej piłowanie zębów jest konieczne, aby:

  • uszeregować zęby – piłowanie zębów pozwala wdrożyć bezekstrakcyjne leczenie ortodontyczne – nie jest konieczne usuwanie zębów;
  • usunąć stłoczenia zębów – stłoczenia mogą dotyczyć pojedynczych zębów, a wówczas stripping ortodontyczny może rozwiązać problem braku miejsca w łuku;
  • pozbyć się dysproporcji między zębami w górnej i dolnej szczęce – wówczas stripping również może być odpowiednim rozwiązaniem;
  • skorygować nieprawidłowy kształt zębów przednich – piłowanie zębów przeprowadza się przy stwierdzeniu tzw. kształtu wachlarzowatego.

Stripping ortodontyczny zębów często jest też elementem profilaktyki przeciwpróchnicowej. Przykładem mogą być wspomniane stłoczenia, które utrudniają codzienną higienę jamy ustnej.

Stripping zębów przeprowadza się u dorosłych pacjentów przed wdrożeniem leczenia ortodontycznego stałym aparatem. Tego zabiegu nie praktykuje się u dzieci ze względu na mleczne czy mieszane uzębienie.

Czy stripping zębów boli?

Stripping ortodontyczny zębów jest poprzedzony założeniem separatorów gumowych – gumeczek o średnicy 5 mm. Dzięki nim między zębami powstają przestrzenie międzyzębowe, co umożliwia ortodoncie operowanie narzędziami do strippingu. Ponieważ pacjenci odczuwają dyskomfort wywoływany przez gumki separacyjne, pojawia się uzasadnione pytanie — czy piłowanie zębów boli? Prawidłowo wykonany stripping zębów jest bezbolesny. Jednocześnie pacjenci, którzy obawiają się bólu lub cierpią na nadwrażliwość zębów i dziąseł, mogą otrzymać znieczulenie miejscowe.

Dyskomfort podczas zabiegu piłowania zębów może wywoływać również charakterystyczny dla większości pacjentów nieprzyjemny odgłos piłowania.

Czy stripping zębów jest bezpieczny?

Ponieważ piłowanie zębów jest zabiegiem nieodwracalnym to czy piłowanie zębów jest szkodliwe? Czy zabieg ten może mieć negatywny wpływ na szkliwo, stan dziąseł lub zwiększyć podatność poddanych mu powierzchni zębów na próchnicę?

Stripping zębów a szkliwo

Stripping zębów polega na usunięciu nieznacznej (do 0,3 mm) warstwy szkliwa. W rezultacie stripping nie jest niebezpieczny dla zębów. Trzeba pamiętać też o procesie remineralizacji szkliwa, który zachodzi po piłowaniu zębów – to proces odbudowy szkliwa, który ma na celu wzmocnienie uzębienia.

Stripping zębów a uszkodzenia dziąseł

Czy w trakcie zabiegu może dojść do uszkodzenia dziąseł? Ortodonta wykonujący zabieg musi wykazać się dużą uwagą i ostrożnością. Dobrze wykonany zabieg strippingu zębów nie doprowadzi do uszkodzenia dziąseł. Piłowanie dotyczy też tylko widocznej w jamie ustnej części zęba.

Stripping zębów a próchnica

Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że piłowanie zębów nie przyczynia się do zwiększenia ich podatności na próchnicę. Jeżeli zabieg jest wykonany prawidłowo (czyli obejmuje również wygładzenie powierzchni), a pacjent przestrzega zaleceń (korzysta z past i żeli z fluorem), nie powinny pojawić się nadmierne problemy z próchnicą.

Piłowanie zębów – ile trwa?

Długość zabiegu zależy od liczby zębów, które będą poddane piłowaniu. Szczegółową informację o tym, jak długo będzie trwał zabieg piłowania zębów, pacjent może uzyskać od ortodonty.

Interesuje Cię ortodoncja w Krakowie? Chcesz, aby leczenie ortodontyczne przeprowadzili specjaliści? Ortolingwa2 to miejsce, gdzie dbamy zarówno o zdrowie, jak i samopoczucie naszych pacjentów. Na każdym etapie leczenia otrzymasz od nas wyczerpujące informacje oraz zalecenia. Leczymy różne wady zgryzu i mamy w tym doświadczenie.