Jednym z elementów aparatu ortodontycznego są pierścienie ortodontyczne. W jakim celu stosuje się pierścień ortodontyczny? Czy jest on charakterystyczny wyłącznie dla stałego aparatu ortodontycznego? Odpowiadamy.

Czym jest pierścień ortodontyczny?

Pierścień ortodontyczny kształtem przypomina pierścionek – to metalowa obrączka. Jest to jeden z głównych i jednocześnie stałych elementów aparatu ortodontycznego. Oznacza to, że pierścieni nie wymienia się (jak choćby ligatur) w czasie wizyt kontrolnych. Ze względu na materiał, budowę i sposób osadzenia pierścienie ortodontyczne są mało podatne na uszkodzenia, chociaż nie można wykluczyć ich awarii – pierścień może się choćby odkleić.

Do produkcji pierścieni ortodontycznych wykorzystuje się stal chromoniklową. Dzięki temu pierścień ma pożądane właściwości. Jest nie tylko wytrzymały, ale też pozostaje obojętny dla organizmu pacjenta.

Pierścienie ortodontyczne – co warto o nich wiedzieć:

  • wyróżniają się one anatomiczną budową i są produkowane w wielu rozmiarach – dopasowują się do zębów, na których zostały osadzone,
  • mają wypolerowaną powierzchnię zewnętrzną – dzięki temu nie dochodzi do podrażnień,
  • chociaż pierścień ortodontyczny ma tylko 0,1 mm grubości, to często konieczne jest założenie gumek separacyjnych – ich celem jest zapewnienie niezbędnej przestrzeni między zębami.

Pierścienie w aparacie ortodontycznym – po co się je stosuje?

Elementami aktywnymi w aparacie ortodontycznym są m.in. łuki i wyciągi. Jaką rolę pełni zatem pierścień ortodontyczny w procesie leczenia ortodontycznego? Zadania pierścieni ortodontycznych to:

  • stworzenie bazy dla pozostałych elementów – pierścienie ortodontyczne są cementowane do zębów i stanowią rusztowanie dla pozostałych części aparatu, np. śruby Hyrax, której celem jest rozszerzenie podniebienia,
  • przeniesienie siły wyzwalanej przez aktywne elementy na zęby – aby było to możliwe, każdy pierścień posiada specjalne zaczepy, do których następnie ortodonta przymocowuje choćby wspomniane łuki.

Zastosowanie pierścieni ortodontycznych sprawia, że aparat może spełniać swoją rolę. Siły oddziałują na zęby, powodując ich przesuwanie się – zgodnie z planem leczenia opracowanym przez lekarza. Rezultatem są postępy, które pacjent zauważy z czasem.

Mimo że pierścień ortodontyczny ma duże znaczenie dla powodzenia leczenia ortodontycznego, to nie zawsze można go zastosować. Przykładem wady uniemożliwiającej osadzenie na poszczególnych zębach pierścieni jest stłoczenie zębów.

Czy każdy aparat stały wymaga zastosowania pierścieni?

W aparacie ortodontycznym pierścienie są fundamentem dla pozostałych elementów i umożliwiają jego prawidłowe działanie. To powoduje, że są podstawową częścią aparatu stałego. Nie stosuje się ich jednak u każdego pacjenta – pierścień ortodontyczny może zostać zastąpiony innym rozwiązaniem. Mowa tu o rurkach ortodontycznych. O tym, czy możliwe będzie użycie pierścieni, decyduje ortodonta.

Zastosowanie pierścieni ortodontycznych oznacza wymóg przestrzegania przez pacjenta zaleceń lekarza w zakresie higieny. Resztki pokarmu bardzo często osadzają się wokół metalowych elementów aparatu. Stąd też z pierścieni ortodontycznych można zrezygnować, gdy u pacjenta występuje skłonność do próchnicy.

Pierścienie ortodontyczne lub rurki ortodontyczne są nakładane na różne zęby:

  • stałe trzonowe – pozwala to kontrolować siły wytwarzane przez aparat,
  • wyleczone – zwłaszcza z dużymi wypełnieniami.

Czy zakładanie pierścieni ortodontycznych boli?

Ponieważ pierścienie ortodontyczne są nakładane na zęby o różnej wielkości, muszą one być dokładnie dopasowane do ich anatomicznego kształtu. Czy proces osadzania pierścieni na zębach może być źródłem dyskomfortu dla pacjenta? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – to kwestia indywidualna. Inaczej mówiąc, każdy pacjent inaczej ocenia ten etap zakładania aparatu ortodontycznego.

Chcesz, aby ortodonta skorygował Twój zgryz, ale obawiasz się bólu podczas zakładania aparatu? Proces ten jest bezbolesny. Dostęp do specjalistycznych narzędzi w połączeniu z doświadczeniem lekarzy sprawiają, że pacjenci nie muszą kojarzyć aparatu z bólem. Nie można jednak wykluczyć dyskomfortu. W przypadku pierścieni ortodontycznych może pojawić się m.in. uczucie ściskania, które może utrzymywać się przez okres adaptacji.

O pierścienie ortodontyczne warto zapytać też ortodontę. W zależności od zdiagnozowanej wady zgryzu może się okazać, że pierścienie ortodontyczne nie będą miały zastosowania i ortodonta zdecyduje się na inne rozwiązanie.