Leczenie ortodontyczne, prawidłowo przeprowadzone pod czujnym nadzorem lekarza specjalisty, to praktycznie gwarancja zyskania lub przywrócenia pięknego uśmiechu, a także przywrócenia prawidłowych funkcji żucia. Większość osób zapewne wie także, iż aparat ortodontyczny, korygując nieprawidłowy zgryz, przyczynia się jednocześnie do wyeliminowania innych problemów, np. związanych ze złym napięciem mięśni twarzy lub zaburzeniami ze strony stawu skroniowo-żuchwowego. Czy jednak wiemy, że takie rozwiązanie może również wpłynąć na poprawę estetyki twarzy?

Poprzez korektę nieprawidłowo ustawionych zębów, aparat ortodontyczny pozwala na skuteczne podparcie tkanek miękkich, co m.in. opóźnia efekty starzenia. Prawidłowo napięte mięśnie i równo ustawione zęby, jako efekt leczenia ortodontycznego, wpływają w pewnym zakresie zatem na to, jak wyglądamy. I jak nie trudno się domyślić, jest to wpływ pozytywny.

Kwestie estetyczne to dla wielu osób powód numer jeden

To z przyczyn związanych głównie z estetyką dorośli pacjenci zwracają się po pomoc do lekarza ortodonty. Nikogo ten fakt raczej nie dziwi. Przecież zdrowe, równiutko ustawione zęby wyglądają naprawdę pięknie i dodają nam urody. Poza tym poprawa w wyglądzie zębów pozwala także w wielu przypadkach pozbyć się kompleksów, które towarzyszyły nam niemal od zawsze. A aparat ortodontyczny w rękach wykwalifikowanego, doświadczonego specjalisty może sprawić cuda.

W związku z tym, że aparat ortodontyczny wywiera nacisk na zęby i prowadzi do ich zmiany położenia (na tym polega korekta wady zgryzu i ustawienie zębów), pewnej zmianie mogą ulec także rysy twarzy pacjenta. Koniecznie jednak trzeba tutaj zaznaczyć, że są to najczęściej zmiany niewielkie, raczej niezauważalne na pierwszy rzut oka. Poza tym, zanim ortodonta przystąpi do leczenia, dokładnie analizuje nie tylko wadę zgryzu, którą należy skorygować, ale także wyniki przeprowadzonych badań, grubość tkanek miękkich, stan kości oraz przyzębia. Analizie poddawane są także same rysy twarzy, np. ewentualna ich asymetria, czy też ustawienie żuchwy w stosunku do szczęki. Zatem podczas pierwszych wizyt w gabinecie ortodontycznym:

  • przeprowadzane jest dokładne badanie kliniczne wewnątrz- oraz zewnątrz-ustne,
  • wykonuje się analizę zdjęć radiologicznych,
  • pobierane są wyciski, w celu wykonania modeli diagnostycznych,
  • wykonuje się zdjęcia cyfrowe profilu twarzy oraz zgryzu pacjenta.

Dopiera po tak szczegółowej analizie, badaniach i wykonaniu zdjęć lekarz podejmuje decyzję o przebiegu leczenia i zastosowaniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Wszystko to aby uzyskać efekt, z którego pacjent będzie w pełni zadowolony.

A jeśli zależy nam na estetyce także podczas leczenia ortodontycznego…

Możemy zdecydować się na aparat ortodontyczny całkowicie niezauważalny dla otoczenia. Aparaty lingwalne, bo o nich właśnie mowa, mocowane są na językowej powierzchni zębów. Dzięki takiemu mocowaniu aparat pozostaje niewidoczny, a samo leczenie ortodontyczne bardzo dyskretne.

Inne, estetyczne rozwiązania w leczeniu ortodontycznym to tutaj:

  • aparaty nakładkowe, czyli bezbarwne nakładki, niemal niewidoczne, przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta, oraz
  • aparaty stałe estetyczne, w tym aparaty szafirowe (kryształowe) i aparaty ceramiczne lub porcelanowe. W pierwszym przypadku aparat zapewnia całkowitą przezierność (jest przezroczysty jak szkło). W drugim – aparat wyposażony jest w zamki o zabarwieniu mlecznym.

W każdym z wymienionym rozwiązań aparat ortodontyczny prezentuje się ładniej i subtelniej niż ma to miejsce w przypadku klasycznego aparatu stałego z metalowymi zamkami. Będzie to znakomita propozycja dla osób, którym szczególnie zależy, aby przebieg leczenia ortodontycznego pozostawał niezauważalny dla otoczenia, a sam aparat był rozwiązaniem dyskretnym i wysoce estetycznym.