Aparat ortodontyczny to inwestycja, która się z pewnością opłaca. Piękny uśmiech, proste zęby, skuteczna korekta wady zgryzu, a nawet zminimalizowane ryzyko próchnicy, chorób przyzębia, czy też zwyrodnień stawów skroniowo – żuchwowych – wszystko to da nam odpowiednio dobrany aparat i właściwie przeprowadzone leczenie ortodontyczne. Cena spełnienia marzeń o zdrowym, pięknym uśmiechu nie pozostaje tutaj jednak bez znaczenia. Ile kosztuje aparat i od czego zleży jego cena? Na jakie wydatki powinniśmy się przygotować, rozpoczynając proces leczenia ortodontycznego? Sprawdzamy!

Od czego zależy cena aparatu ortodontycznego?

To, ile kosztuje aparat, zależy przede wszystkim od jego rodzaju (stały, czy ruchomy/wyjmowany) oraz materiału, z jakiego został wykonany (metal, porcelana, kryształ). Do tego pozostają nam do dyspozycji innowacyjne rozwiązania stanowiące alternatywę dla tradycyjnych aparatów, np. niemal zupełnie niewidoczne nakładki Clear Aligner, czy nowoczesne, zdecydowanie dyskretne aparaty lingwalne.

Warto w tym miejscu także pamiętać, że proces leczenia ortodontycznego oraz cena aparatu pozostają kwestią silnie zindywidualizowaną. Wszystko zależy tutaj od wady zgryzu, stopnia jej nasilenia, wieku pacjenta, czy też jego indywidualnych preferencji. Koszt leczenia oraz cena aparatu zawsze finalnie określana jest przez lekarza specjalistę prowadzącego naszą terapię.

Orientacyjne ceny aparatów na zęby

1. Aparat ruchomy (wyjmowany) – od 550 PLN

Aparaty ortodontyczne ruchome (czynnościowe, wyjmowane) to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dzieciom do 8. roku życia oraz ewentualnie młodszym nastolatkom (do 12. roku życia), którym jeszcze wyrzynają się zęby stałe. Aparat ten, jak sama nazwa wskazuje, można samodzielnie wyjmować i zakładać. Ważne jednak, aby tego typu aparat był noszony przez małego pacjenta przez co najmniej kilka godzin w ciągu dnia oraz w nocy. Tylko wtedy możemy liczyć na skuteczność leczenia ortodontycznego.

2. Aparaty stałe

Aparaty ortodontyczne stałe to aparaty, które zakłada i zdejmuje lekarz ortodonta i które mają zastosowanie u dorosłych, młodzieży oraz ewentualnie u starszych dzieci, u których pojawiły się już zęby stałe. Typowy aparat stały składa się z:

  • przyklejanych do zębów zamków,
  • pierścieni,
  • łuków ortodontycznych (sprężystych drucików),
  • ligatur, czyli gumek utrzymujących łuk ortodontyczny w zamkach.

Najczęściej możemy wybierać spośród aparatów stałych, które różnią się nie tylko budową, materiałem i zasadą działania, ale także i ceną. Najpopularniejsze rozwiązania tutaj to:

2.1. Aparat stały metalowy – cena od 1750 PLN

Najpopularniejszy rodzaj aparatów na zęby. Posiadają zamki srebrne lub złote, ewentualnie powlekane specjalną emalią w kolorze zęba. Rozwiązanie trwałe i łatwe do zdjęcia po zakończeniu leczenia. Bardzo skuteczne.

2.2. Aparat stały estetyczny – cena od 2450 PLN

Kryształowe, ceramiczne lub porcelanowe. Zapewniają najwyższą jakość leczenia przy minimalnej widoczności. Prezentują się bardzo estetycznie, a zarazem są trwałe, precyzyjne i skuteczne w leczeniu ortodontycznym.

2.3. Aparat stały lingwalny standardowy – cena od ok. 4800 PLN

To idealne rozwiązanie, kiedy oczekujemy wysokiej estetyki i prawdziwie dyskretnej metody leczenia. Aparaty te, mocowane na językowej powierzchni zębów, pozostają całkowicie niezauważalne, a jednocześnie wyróżniają się znakomitą skutecznością. Ograniczenia wiekowe w zasadzie w tym przypadku nie istnieją. Mogą sięgać po takie rozwiązanie zarówno dorośli, jak i młodzież.

2.4. Aparat stały lingwalny Incognito Lite / Incognito / Win – cena od 6500 do 8500 PLN

Najnowocześniejsza propozycja wśród stałych aparatów ortodontycznych. Aparaty te są odpowiednie dla pacjentów w każdej grupie wiekowej, wytwarzane każdorazowo indywidualnie i precyzyjnie dopasowywane. Zapewniają wysoki komfort użytkowania i zasadniczo skrócony czas leczenia. To aparaty odpowiednie do korekty wszystkich wad zgryzu.

2.5. Aparat stały samoligaturujący – cena od 2450 PLN

Aparaty tego typu posiadają zamki pozbawione klasycznych ligatur. W ich miejsce stosowane są odpowiednio skonstruowane klapki, mocujące łuki w zamkach. Dzięki temu aparat posiada mniejszą siłę nacisku na zęby jednocześnie zachowując wysoką skuteczność leczenia. Aparaty samoligaturujące są zdecydowanie łagodne dla otaczających tkanek miękkich oraz łatwiejsze w utrzymaniu higieny, co jest z pewnością rozwiązaniem bardzo komfortowym dla pacjentów.

3. Aparaty typu Clear Aligner oraz Invisalign – wycena indywidualna

Wymienione aparaty to nowoczesne systemy bezbarwnych, komfortowych w użytkowaniu nakładek, które są przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta. Wywierając określoną siłę na zęby, nakładki przesuwają je na pożądane miejsce, korygując tym samym wadę zgryzu. Aparaty te są bardzo skuteczne, wygodne w stosowaniu i zdecydowanie skracają czas leczenia ortodontycznego.

4. Aparat retencyjny – od 350 PLN

Aparat retencyjny, czyli retainer, to aparat mający za zadanie utrwalenie efektu, jaki osiągnęliśmy w wyniku leczenia ortodontycznego. Aparat ten może być zarówno stały, jak i wyjmowany. Jego stosowanie pozwoli zębom, dziąsłom i szczęce przystosowanie się do nowego, poprawnego ustawienia. Retainery zapobiegają powrotowi nieprawidłowego zgryzu.

Ile czasu będziemy nosić aparat retencyjny? Trudno go określić z góry, ale standardowo jest to okres ok. 2 lat. Aparat ma najczęściej formę przezroczystych, bardzo cienkich szyn lub niemal niewidocznych łuków. Istnieją także aparaty retencyjne przyklejane do zębów od strony języka. W każdym przypadku aparat pozostaje niemal niezauważalny i nie psuje estetyki zębów.

Pamiętajmy, że do kosztów leczenia należy wliczyć także wydatki związane m.in. z wykonaniem zdjęcia cefalometrycznego oraz oczywiście z realizacją wizyt kontrolnych, które muszą odbywać się regularnie, mniej więcej co 3 miesiące.