503 402 000

Masarska 8/46, 31-354 Kraków

Certyfikowane Centrum Techniki Lingwalnej

Całkowicie niewidoczne i skuteczne leczenie wad zgryzu bez względu na wiek

Umów się na wizytę

Czym jest aparat lingwalny i kto może go stosować?

Słowo lingwalny oznacza umiejscowiony po stronie języka. W przypadku aparatu sprowadza się to do mocowania go na językowej powierzchni zębów, co sprawia, że pozostaje on całkowicie niezauważalny.

Dzięki temu jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić swój zgryz w dyskretny sposób. Może być stosowany zarówno u nastolatków, którzy chcą uniknąć zaczepek ze strony rówieśników spowodowanych noszeniem aparatu, jak i dorosłych, którzy pragną zachować profesjonalny wygląd w pracy.

Aparaty lingwalne są także popularne wśród osób, które przygotowują się do ważnego wydarzenia w swoim życiu, np. ślubu. Dzięki umiejscowieniu aparatu po stronie języka nie muszą już martwić się, że na zdjęciach z najpiękniejszego dnia w życiu będą prezentować „metalowy” uśmiech.

Historia aparatów lingwalnych

Pomysł na wykorzystanie techniki lingwalnej narodził się w równolegle w dwóch krajach w połowie lat 70 ubiegłego stulecia.

W latach 70 w Beverly Hills dr. Craven Kurz prowadził swój gabinet ortodontyczny, z usług którego korzystali aktorzy, prezenterzy telewizyjni, a nawet piosenkarze. To właśnie ze względu na bardzo wymagających Pacjentów, których praca zmuszała do posiadania perfekcyjnego uśmiechu, ale jednocześnie nie pozwalała na prezentowanie aparatu stałego, dr. Kurz wymyślił aparat montowany od strony języka.

W tym samym czasie w Japonii swoją praktykę prowadził prof. Kinya Fujita, który podczas tworzenia swojej metody skupił się przede wszystkim na umożliwieniu stosowania aparatów stałych przez osoby uprawiające sporty. Jego celem było stworzenie takiego aparatu, który pomoże ochronić wargi i policzki Pacjentów trenujących sztuki walki.

Dzięki tym dwóm wspaniałym Ortodontom mogą dziś Państwo korygować swój uśmiech w sposób całkowicie niewidoczny i całkowicie bezpieczny.

Jak działa aparat lingwalny?

Aparat lingwalny wykonywany jest na miarę indywidualnych potrzeb Pacjenta . Wykorzystując najnowsze zdobycze techniki wytwarzane są spersonalizowane elementy aparatu, które zapewniają najefektywniejsze działanie oraz najwyższy komfort użytkowania dla Pacjenta.

Proces zakładania aparatu lingwalnego polega na przymocowania zamków do powierzchni zębów i połączeniu ich łukiem, który oddziałując na zęby z określoną siłą prostuje je. W odróżnieniu od tradycyjnych aparatów stałych, w aparatach lingwalnych bardzo często nie stosuje się ligatur (gumowych okręgów) do przymocowania łuku. Dzięki temu siła oddziaływania łuku na zęby jest większa, co przyśpiesza czas leczenia.

Zastosowanie aparatu lingwalnego skraca Twoją drogę do wymarzonego uśmiechu!

Rodzaje aparatów lingwalnych

Aparat Lingwalny Incognito

Incognito

Aparaty Incognito są wykonywane dla każdego Pacjenta indywidualnie z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy technologicznych. Do ich wytwarzania stosuje się najwyższej klasy materiały, które dzięki swojej strukturze idealnie przenoszą siły, co rzutuje na czas leczenia i jego skuteczność.

Aparaty Incognito są odpowiednie dla Pacjentów w każdej grupie wiekowej.

Zalety aparatów Aparat Incognito ™:

  • indywidualnie wytwarzane dla każdego Pacjenta, dzięki czemu są idealnie dopasowane
  • skrócony czas leczenia
  • wysoki komfort użytkowania
  • odpowiednie do korekty wszystkich wad zgryzu
  • ze względu na swoje umiejscowienie nie powoduję nieestetycznego odwapnienia frontu zębów
  • zamki aparatu Incognito ™ wykonywane są ze złota, dzięki czemu mogą ich używać też osoby uczulone na nikiel

Aparat Lingwalny Incognito Lite

Aparat Incognito Lite

Jest uproszczoną wersją aparatu Incognito™. Można go stosować przy leczeniu prostych wad zgryzu. Jest idealną alternatywą u Pacjentów, którzy potrzebują niewielkiego przesunięcia zębów, a także u Pacjentów w przypadku nawrotu wady.

Charakteryzuje się zminimalizowaną ilością użytych zamków (od 6-8 zamków na łuk). Tak samo jak w aparacie Incognito™ zamki wytwarzane są indywidualnie dla Pacjenta, co znacząco poprawia komfort użytkowania. Zamki znajdują się tylko na sześciu lub ośmiu zębach szczęki lub żuchwy, tam gdzie jest niezbędna korekta.

Uproszczona wersja aparatu incognito jest o wiele tańsza

Zalety aparatów Aparat Incognito Lite:

  • idealny dla Pacjentów, którzy borykają się z niewielką wadą zgryzu
  • wysoki komfort użytkowania
  • skrócony czas leczenia
  • elementy aparatu wykonywane są z najwyższej jakości materiałów
  • zastosowanie najnowszych technologii do wytwarzania zamków wpływa na precyzję wykonania, a co za tym idzie na komfort użytkowania aparatu
Aparat Lingwalny Incognito Lite

Aparat WIN

Aparat lingwalny WIN jest wynikiem rozwoju systemu aparatów Incognito. Aparaty WIN wytwarzane są indywidualnie dla Pacjenta, przez co charakteryzują się idealnym dopasowaniem do Jego potrzeb. Ich znakiem rozpoznawczym są stosunkowo płaskie zamki co poprawia komfort użytkowania i powoduje mniejsze problemy z wymową w okresie adaptacyjnym.

Zamki wykonywane są ze stali, natomiast elementy bezpośrednio wpływające na leczenie wady zgryzu (łuki) z chromu i kobaltu.

Zalety aparatów WIN:

  • idealny dla Pacjentów w każdym wieku
  • wysoki komfort użytkowania
  • płaskie zamki gwarantują komfort leczenia
  • odpowiedni do leczenia zarówno prostych jak i skomplikowanych wad zgryzu
Aparat Lingwalny Standardowy Forestadent

Standardowe
tj. Forestadent, STB

Aparat Forestadent jest najprostszą odmianą aparatu lingwalnego. Jest to niemiecki system lingwalny, charakteryzujący się klasycznym designem. W przypadku tego rodzaju aparatu stosuje się zunifikowane elementy, przez co znacznie skraca się czas od pierwszej wizyty do momentu założenia aparatu.

Aparat lingwalny Forestadent stosuje się do korekty niewielkich wad zgryzu, szczególnie u Pacjentów, u których leczenia skupia się na korekcie przednich zębów. Ze względu na zastosowanie uniwersalnych zamków, aparat ten nie jest przeznaczony do leczenia skomplikowanych wad zgryzu.

Zalety aparatów standardowych:

  • stosowanie uniwersalnych zamków skraca czas przygotowania aparatu
  • jest tańszą alternatywą dla systemów lingwalnych np. Incognito
  • ograniczona jest ilość wizyt w Gabinecie

Zakładanie aparatu lingwalnego krok po kroku

Wykonanie wycisku zębów

Na początku Specjalista Ortodonta wykonuje wycisk zębów Pacjenta. Dzięki temu uzyskuje się precyzyjne odwzorowanie kształtu dolnej i górnej szczęki.

Kolejno wyciski wysyłane są do laboratorium w celu wykonania elementów aparatu (zamki i łuki). Są one wytwarzane według wytycznych lekarza, tak aby dopasować je do konkretnego problemu i zapewnić jak najszybsze osiągnięcie wymarzonego efektu.

Wykonanie skanu zębów (zamiast wycisku)

Obecnie nie musimy wykonywać wycisków zębów, a jedynie ich skany przy użyciu najnowocześniejszych technologii (tak zwanych skanerów), dzięki czemu wizyta przebiega szybciej, a przede wszystkim bardziej komfortowo dla Pacjentów.

Wytwarzanie aparatu

W laboratorium technicy wykonują modele zębów wzorując się na wycisku oraz wytycznych przesłanych przez Ortodontę. Następnie na podstawie zasymulowanego idealnego ułożenia zębów (set-up) Pacjenta modele są modyfikowane tak, aby jak najlepiej dopasować się do danego Pacjenta.

Po wykonaniu powyższych czynności model zostaje zeskanowany i przesłany do specjalnego programu komputerowego. Z wykorzystaniem technologii CAD modelowane są elementy aparatu. Następnie zostają one odlane z metali szlachetnych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik wytwarzania.

Założenie aparatu

Kiedy każdy z elementów aparatu jest już gotowy przychodzi czas na założenie aparatu. Zazwyczaj następuje to po kilku tygodniach po pobraniu wycisków od Pacjenta.

Proces zamocowania części aparatu lingwalnego nie jest bardzo złożony. Wszystkie zamki są mocowane symultanicznie.

Na początku Ortodonta przygotowuje powierzchnie zębów, aby zamki przylegały do nich właściwie, następnie kolejno nakłada specjalną substancję klejącą na każdy z zamków i przykleja do powierzchni zęba.

Następnie należy naświetlić kolejno poszczególne zamki. Ostatnim krokiem jest zamocowanie łuków, które będą oddziaływać na zęby niwelując daną wadę zgryzu.

Użytkowanie aparatu lingwalnego na co dzień

Mówi się, że aparat lingwalny przysparza więcej trudności niż standardowy aparat stały i trudniej się przyzwyczaić do jego noszenia. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z problemów z jakimi muszą zmierzyć się Pacjenci po założeniu aparatu. Prezentujemy również sposoby radzenia sobie z nimi.

Trudności z mówieniem

W pierwszym okresie użytkowania, przez około 3-4 dni (tak zwana adaptacja) można spodziewać się pewnych trudności z mówieniem.

Podczas mówienia można zaobserwować seplenienie lub wydawanie „świszczących” dźwięków. Dzieje się tak, ponieważ podczas wymawiania poszczególnych dźwięków język dotyka wewnętrznej części zębów, na której obecnie umieszczony jest aparat lingwalny. Dlatego też nasz język potrzebuje pewnego czasu na adaptację do nowych warunków.

Rozwiązanie problemu

Jedynym remedium na ten problem jest trening i jeszcze raz ćwiczenie wymowy. Ważne jest aby mówić dużo i czytać na głos. Tylko w ten sposób nasz aparat mowy sam zaadaptuje się do nowych warunków i nieprzyjemne wrażenie seplenienia odejdzie w niepamięć. Ile trwa proces adaptacji? To już sprawa bardzo indywidualna. Niektórzy Pacjenci zaczynają mówić normalnie już po jednej lub dwóch minutach, innym zajmuje to kilka dni.

Jednak należy podkreślić, ze u większości Pacjentów problem ten nie wystepuje.

Podrażnienie języka

Aparat lingwalny na początku użytkowania jest ogromną ciekawostką dla języka i za nic nie może się od niego oderwać, bez przerwy ocierając się o niego. Język jest przyzwyczajony do zajmowania dokładnie tego samego miejsca, w którym obecnie znajduje się aparat. W rezultacie, szczególnie na początku noszenia aparatu lingwalnego, można spodziewać się nieznacznej boleści języka. Zauważalne jest także zaczerwienienie.

Rozwiązanie problemu

Po upływie okresu adaptacyjnego, indywidualnego dla każdego Pacjenta, język przyzwyczaja się do nowych warunków i początkowe niedogodności odejdą w zapomnienie. Zanim jednak to nastąpi warto zastosować poniższe porady, aby przejść przez okres adaptacyjny bezboleśnie jak tylko to możliwe.

Częste przepłukiwanie ust ciepłą wodą pomaga przyspieszyć proces adaptacji. Jako środek zapobiegawczy, można zastosować wosk ortodontyczny (dostępny w aptekach i sklepach z artykułami dentystycznymi).

Jedzenie

Noszenie aparatu lingwalnego sprawia, że jedzenie staje się odrobinę trudniejsze, ponieważ niektóre rodzaje żywności mają tendencje do przyczepiania się do zamków i wchodzenia w szczeliny w aparacie, co powoduje dyskomfort. Zdarzają się przypadki, kiedy twarde jedzenie uszkadza elementy aparatu.

Rozwiązanie problemu

Najlepszym sposobem jest unikanie chrupkiego, twardego i trudngo do pogryzienia jedzenia. Dobrą praktyką szczególnie na początku użytkowania jest krojenie jedzenia na malutkie kawałki, co ułatwia przeżuwanie.

Czyszczenie zębów

Noszenie aparatu lingwalnego nastręcza pewnych trudności podczas szczotkowania i nitkowania zębów. Pomimo tego, należy zwracać jeszcze większą uwagę na utrzymywanie higieny i czyszczenie zębów po każdym posiłku.

Rozwiązanie problemu

  • Używanie szczoteczki z małą główką ułatwia dotarcie do zakamarków aparatu i tym samym poprawia jakość szczotkowania
  • Dobrym pomysłem jest także stosowanie szczoteczki elektrycznej (tutaj również ważnym aspektem jest mała główka szczoteczki)
  • Innym pomysłem na perfekcyjne czyszczenie zębów z aparatem jest stosowanie specjalnych wyciorów, szczoteczek międzyzębowych, które służą do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz profesjonalnych nici dentystycznych.

Zalety aparatów lingwalnych

  • nadają się do leczenia wad zgryzu bez względu na wiek
  • wart podkreślenia jest fakt, że aparaty linwalne są niezwykle dyskretne. Ponieważ mocowane są od strony języka wszystkie elementy aparatu, takie jak zamki i łuki, pozostają całkowicie niewidoczne. Jest to niezwykle komfortowe dla wszystkich Tych, którzy cenią sobie najwyższe standardy estetyczne.
  • jest on na stałe przymocowany do zębów, dzięki czemu Pacjenci nie muszą zakładać go każdego dnia. Poprawia to efektywność leczenia i umożliwia Pacjentom szybsze uzyskanie wymarzonych rezultatów
  • Są wykonywane indywidualnie dla Pacjenta, dzięki czemu elementy składowe są lepiej dopasowane, niż w aparatach tradycyjnych, gdzie stosuje się zunifikowane rozmiary zamków. Zapewnia to nieporównywalnie dokładniejsze dopasowanie do potrzeb Pacjenta, co przekłada się na skuteczność działania i skraca czas leczenia
  • idealnie nadają się do korekty wszystkich wad zgryzu. W zależności od rodzaju problemu Lekarz dobiera optymalny rodzaj aparatu lingwalnego, aby Pacjent jak najszybciej mógł cieszyć się wymarzonym uśmiechem
  • mogą być stosowane również przez osoby uczulone na nikiel
  • stosowanie aparatu lingwalnego jest bezpieczne dla warg i wewnętrznej strony policzków, ponieważ żaden z elementów metalowych nie zahacza o te wrażliwe części jamy ustnej
  • eliminują ryzyko powstawania plam z przodu zębów, które mogą pojawiać się po zdjęciu klasycznego aparatu stałego
  • mogą być one zakładane tylko w wyspecjalizowanych gabinetach przez certyfikowanych Specjalistów Ortodontów, dlatego też decydując się na założenie tego rodzaju aparatu mamy pewność, że jesteśmy w rękach wykwalifikowanych specjalistów.

Wady aparatów lingwalnych

  • na początku leczenia niektórzy Pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort podczas mówienia, ponieważ aparat montowany jest od strony języka
  • na początku leczenia niektóre z elementów aparatu mogą podrażniać język, jednakże po okresie adaptacyjnym, indywidualnym dla każdego Pacjenta, aparat staje się integralną częścią jamy ustnej i Pacjenci przestają zwracać na niego uwagę
  • stosując aparat lingwalny należy unikać twardego, trudnego do pogryzienia i bardzo chrupiącego jedzenia, ponieważ może on uszkodzić element aparatu
  • przygotowanie aparatu lingwalnego wiąże się z większymi kosztami, w porównaniu do aparatu klasycznego. Wynika to z faktu, że aparat ten jest wykonywany na zamówienie dla konkretnego Pacjenta, a do jego wytworzenia używa się metali najwyższej jakości